Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będzie nowy most na Odrze. ZDW w Katowicach ogłosił przetarg na budowę obiektu

Facebook Twitter

Powstanie nowy most na Odrze. Konstrukcja zastąpi za ponad 3 lata istniejącą przeprawę promową pomiędzy Ciechowicami, a Grzegorzowicami.

Nowy most na Odrze zastąpi istniejący tam prom
fot. radio90.pl

Nowy most na Odrze ma być gotowy za trzy lata. Zastąpić ma istniejącą przeprawę promową pomiędzy Grzegorzowicami, a Ciechowicami, ale nie powstanie dokładnie w tym samym miejscu, a przeniesiony będzie  w górę rzeki. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach właśnie ogłosił przetarg na realizację zadania, czyli budowę nowego  mostu.

Planowana przeprawa mostowa nad rzeką Odrą budowa ma być w ciągu nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 421 łączącej miejscowości Łubowice i Zawada Książęca w powiecie raciborskim. Nowy most na Odrze ma mieć około 650 metrów długości. Inwestycja zakłada także budowę nowej drogi o długości ok. 2,8 km, dwóch skrzyżowań w miejscach włączenia do istniejącego układu drogowego, chodników, ciągów pieszo – rowerowych oraz odwodnienia. Wartość zadania może wynieść według wstępnych wyliczeń inwestorskich ok. 338,2 mln zł. Budowa ma być realizowana w latach 2024-2027.

Jesteśmy przygotowani do tej inwestycji, mamy gotowy projekt mostu

– mówił Radiu 90 kilka tygodni temu Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Gotowe jest także wydane przez wojewodę śląskiego pozwolenie na budowę.

Zadaniem nowego mostu na Odrze jest zastąpienie istniejącej w Grzegorzowicach przeprawy promowej, której ma znacznie mniejszą przepustowość od mostu. Na promie jednorazowo zmieści się bowiem zaledwie kilka samochodów osobowych. Przeprawa promowa nie ma racji bytu, bo uzależniona jest od zbyt wielu czynników. Jeśli jest zbyt wysoka woda w Odrze – prom nie pływa. Tak samo jest w sytuacji gdy poziom wody jest zbyt niski. Co więcej najbliższy most na Odrze znajduje się w Raciborzu, kiedy więc prom nie pływa, okoliczni mieszkańcy mają kłopot.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024