Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

O czym trzeba pamiętać, by nie dać się zatruć czadem?

Facebook Twitter

Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Już pojawiły się informacje o pierwszych podtrutych mieszkańcach naszego regionu. Jak co roku o tej porze w Radiu 90 przypominamy najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać, by nie dać się "cichemu zabójcy", jakim jest czad.

Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe – to najczęściej występujące przyczyny wysokiego stężenia tlenku węgla w naszych mieszkaniach.

Ratownicy przekonują, że naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Wystarczy nie zaklejać kratek wentylacyjnych, regularnie kontrolować drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Warto zainstalować czujkę tlenku węgla, która wykrywa czad i włącza alarm. Powinna znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach.

Błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy tam, gdzie występuje wilgoć. Trzeba też często wietrzyć, szczególnie przed snem.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024