O raku piersi, szyjki macicy i jajnika w Edukatorium Juliusz. Placówka zaprasza na cykl spotkań poświęconych nowotworom
Co roku w Polsce odnotowujemy ponad 20 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi, a tylko 20 procent kobiet wykonuje badania cytologiczne.
Mamy wpływ na profilaktykę by to zmienić
– mówiła Katarzyna Stachowicz, zapowiadając w Edukatorium Juliusz w Rybniku, cykl wykładów poświęconych nowotworom.
Katarzyna Stachowicz: Coraz więcej młodych ludzi choruje na raka. Dowiadujemy się o raku jajnika w bardzo młodym wieku, u kobiet o raku piersi. Chorują nawet 20-latki, więc o tej profilaktyce musimy mówić jak najwcześniej i musimy mówić do młodego pokolenia. Musimy im uświadamiać, że samobadanie piersi w odpowiednim momencie może wykryć tą po prostu złą zmianę. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy o tej profilaktyce mówili. Statystyki są zatrważające. Jeżeli 20% kobiet wykonuje tylko badanie cytologiczne, a może je wykonać raz na 3 lata, to ważne jest to, żeby edukować, żeby mówić – kiedy ostatni raz byłaś na badaniu cytologicznym?
Nie chodzimy do lekarza bo się często boimy
– nie ukrywa Katarzyna Stachowicz prezes Fundacji Pokonać Raka, z którą rozmawiał Arkadiusz Żabka.
Katarzyna Stachowicz: Myślę, że na pewno wielu ludzi tak myśli – boję się co mnie może spotkać. Ale proszę mi wierzyć. Ja zrobiłam badanie genetyczne mając 26 lat będąc w ciąży i to badanie uratowało mi życie. Dzięki temu dzisiaj razem rozmawiamy, bo stosowałam profilaktykę, bo w moim przypadku mieć 90%, że zachoruje się na raka, to nie było innego wyjścia, po prostu trzeba było stosować profilaktykę i trzeba być zdeterminowanym. Ale trzeba sobie to wypracować w sobie, że muszę iść na badanie cytologiczne, na badanie USG piersi, na mammografię, które od 50 roku życia jest refundowana.
Spotkania prowadzić będzie Michalina Watuk, psychodietetyczka i edukatorka żywieniowa:
Michalina Watuk: Będziemy mówić w ogóle o trzech nowotworach, czyli rak piersi, rak szyjki macicy i rak jajnika. Będzie też możliwość uczenia się z fantomu piersi, jak zrobić samobadanie. Kolejny wykład to będzie antyrakowy superfoods, czyli jak z prostych produktów w zwykłym sklepie skomponować posiłek oparty na produktach o właściwościach ochronnych, wspierających organizm. Będę uczyć m.in. tego jak czytać składy, jak kupować produkty dobre, dobrej jakości, w normalnych sklepach, jak unikać cukru i jedzenia wysoko przetworzonego. Bo to wszystko, co my potrzebujemy, naprawdę jest w zwykłych sklepach. Nie musimy kupować jakiś nie wiadomo jak drogich rzeczy. Będziemy się uczyć, robić świadome zakupy. I kolejny wykład – będziemy mówić o tzw. onkodiecie.
Wojciech Dominiak, dyrektor Edukatorium Juliusz w Rybniku, podkreśla, że organizacja takich wydarzeń jest rolą placówki:
Wojciech Dominiak: Taka jest rola Edukatorium – edukować, mówić o profilaktyce, o zdrowych nawykach i trafiać do różnych grup wiekowych, nie tylko dzieci, młodzieży, ale też osób dojrzałych, starszych osób, tak jak dzisiaj padło na konferencji, których ze względu na cezurę wiekową ta choroba nie wybiera, bo może dotknąć każdego. Ale tematyka projektu, tych pierwszych trzech spotkań, jest skierowana głównie do kobiet, bo to jest temat bardzo ważny.
Pierwsze spotkanie 28 lutego, kolejne 7 i 14 marca
Czytaj także:
- Kuczera w Radiu 90: Potrzebny nowy projekt na dalszy remont byłego szpitala Juliusz
- Rybnik: Remont Juliusza odłożony w czasie
- Tłumy na otwarciu Edukatorium Juliusz w Rybniku [FOTO]