Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

’Oaza aktywności’. Strefa dla niepełnosprawnych w Wodzisławiu

Facebook Twitter

W byłym prosektorium 'Oaza aktywności'. Władze wodzisławskiego powiatu zdobyły dofinansowanie na realizację programu, dzięki któremu ma zostać zagospodarowany teren w centrum Wodzisławia Ślaskiego przy ulicy Wałowej.

Rozbudowany będzie między innymi budynek byłego prosektorium na potrzeby osób niepełnosprawnych, powstaną tereny zielone i parking:

To jest sukces i cieszymy się z tego, że będzie to takie zagospodarowanie centrum. Ja tylko dodam, że w zakresie tego zagospodarowania terenu, to wykonanie ogrodu rekreacyjnego z bardzo ciekawymi niespodziankami; wykonanie terenów zielonych, a przede wszystkim wykonanie ścieżek edukacyjnych, chodników, parkingów. Myślę, że to będzie również miejsce, w którym będą mogli starsi mieszkańcy, a w ogóle mieszkańcy rynku, spędzać wiele wolnego czasu.

– mówił wicestarosta powiatu wodzisławskiego Tadeusz Skatuła. W sumie dofinansowanie do projektu oaza aktywności wynosi 3,8 mln złotych. Początek prac zaplanowano na październik tego roku, koniec- w przyszłym roku.

Oto szczegóły projektu 'Oaza aktywności’:

Obiekt prosektorium zaadaptowany zostanie na budynek usługowy przeznaczony na cele społeczne. Po rozbudowie otrzyma formę dwóch przenikających się brył prostopadłościennych: część istniejąca – parterowa oraz część projektowana – piętrowa. Na przecięciu dwóch brył znajdzie się ogród zimowy.

Na parterze zaprojektowano salę do ćwiczeń (rehabilitacyjno-relaksacyjną) wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz pomieszczeniem socjalnym dla pracowników. Dodatkowo budynek wyposażony zostanie w windę dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze zaprojektowano salę szkoleniowo-warsztatową przeznaczoną dla 30 osób wraz z zapleczem sali, sanitariaty ogólnodostępne oraz ogród zimowy. W bezpośrednim sąsiedztwie zaplanowano parking na 10 samochodów osobowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu stworzona zostanie również przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa w miejscu istniejącego ogrodu oraz utworzona zostanie ścieżka edukacyjna. Całość obszaru ma wpisywać się w założenia hortiterapii, czyli terapii związanej z przebywaniem w ogrodzie, co umożliwią liczne nasadzenia zieleni. W tym celu, poza nasadzeniami roślin przewidziano wymianę nawierzchni ciągów pieszo-jezdnych oraz instalację elementów małej architektury jak ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, donice, hamaki na stelażu, leżaki drewniane, skrzynie na zioła/kwiaty, urządzenia zabawowe oraz altana ogrodową.

Aby „Oaza” mogła powstać, władze powiatu już dwukrotnie ogłaszały przetarg na wyłonienie wykonawcy. W obu jednak przypadkach złożone oferty przekraczały możliwości finansowe. Nad projektem zawisła groźba niepowodzenia. Zarząd Powiatu podjął więc starania na rzecz pozyskania dodatkowych środków.  Zarząd Województwa Śląskiego zgodził się na zwiększenie finansowania z RPO z 2,8 mln zł do 3,8 mln zł.

Dzięki temu jest szansa, że w powiecie wodzisławskim powstanie kolejny obiekt zapewniający wysokiej jakości usługi społeczne dla ludności, zwłaszcza mieszkańców Starego Miasta w Wodzisławiu Śl. Czy i kiedy to się jednak stanie zdecyduje kolejny przetarg.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj