Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obniżone opłaty za wywóz śmieci w Godowie. W kilku innych gminach także

Facebook Twitter

Od stycznia obniżka opłaty śmieciowej w gminie Godów. Stawka wyniesie 31 zł, a dla kompostujących odpady nawet 28 zł. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Godowie podjęte zostały dwie uchwały dotyczące opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

fot.pixabay.com

Opłaty za wywóz śmieci w Godowie

Obniżka jest spora w stosunku do tegorocznych stawek stosunku do stawek, które wynoszą odpowiednio 36 i 34,5 zł. Możliwa dzięki temu, że gmina pozyskała środki zewnętrzne które przeznaczone zostaną na remont PSZOK-a. Udało się również zaoszczędzić na realizacji obecnej umowy.

PSZOK wyremontowano zostanie dzięki środkom zewnętrznym, a nie pieniądzom mieszkańców

Radni jednomyślnie przegłosowali nową stawkę opłaty śmieciowej, która w 2024 r. wyniesie 31 zł. To o 5 zł mniej niż obecnie obowiązująca stawka. Pierwotnie PSZOK miał zostać zmodernizowany w ramach środków pobranych w obecnej stawce śmieciowej. Pojawiła się jednak możliwość pozyskania na ten cel środków zewnętrznych, co też Gminie się udało. Dzięki pozyskaniu dofinansowania zewnętrznego powstanie nadwyżka w wysokości 900 tys. zł, która w przyszłym roku wróci do kieszeni mieszkańców poprzez obniżkę stawki. Ponadto w ramach obecnie jeszcze obowiązującej umowy udało się uzyskać 550 tys. zł oszczędności. Te środki również zostaną przeznaczone na obniżkę stawki. Przypominamy, że opłaty pobierane w ramach systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na działalność tego systemu i nie mogą zostać wykorzystane na inne cele. Dlatego wracają do mieszkańców w postaci obniżki stawki.

Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych i dobremu gospodarowaniu udało się zaoszczędzić prawie 1,5 mln zł. I te środki w przyszłym roku pokryją część nowej umowy, którą podpisaliśmy z wybraną w przetargu firmą komunalną. A to w efekcie skutkować będzie obniżką stawki dla mieszkańców

– tłumaczy Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk.

Gdyby nie udało się pozyskać środków na PSZOK oraz dokonać oszczędności, to wówczas stawka w przyszły roku byłaby znacznie wyższa niż 31 zł.

Warto postawić na kompostowanie bioodpadów. To się opłaci

W czwartek radni podjęli jeszcze jedną istotną uchwałę dotyczącą odpadów. Dotyczy ona zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańców kompostujących bioodpady w przydomowych kompostownikach. Od stycznia obniżka ta będzie wynosić 3 zł, zamiast dotychczasowych 1,5 zł. Osoby kompostujące bioodpady mogą więc zejść z poziomem stawki do 28 zł. Jak tłumaczy Wójt, zwiększenie ulgi ma być bodźcem, który zachęci mieszkańców do kompostowania bioodpadów. Są one obecnie największą pod względem tonażu – po odpadach zmieszanych – frakcją odbieraną od mieszkańców. Tylko do końca października mieszkańcy dostarczyli do zagospodarowania aż 1585 ton odpadów bio tj. aż o 210 ton więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. – Liczymy, że ten trend uda się wyhamować, a nawet trochę odwrócić. Zmniejszenie tej ilości o 200-300 ton będzie już dobrym wynikiem – podkreśla Wójt Mariusz Adamczyk.

Pięcioosobowe gospodarstwo domowe w Gminie Godów w 2024 r. na obniżce opłaty śmieciowej zaoszczędzi 300 zł, a jeśli dołoży do tego kompostowanie bioodpadów, to wówczas oszczędności wyniosą nawet 480 zł.

Podobne decyzje jak w gminie Godów zapadły także w dwóch gminach powiatu rybnickiego. W Świerklanach stawka za śmieci na rok 2024 i 2025 będzie wynosić 27 zł od osoby. Dzięki wprowadzeniu kart PSZOK oraz zwiększonemu nadzorowi nad osobami wywożącymi odpady udało się obniżyć stawkę z 33 zł na 27 zł.

28 złotych zamiast dotychczasowych 34 złotych za osobę miesięcznie zapłacą także mieszkańcy gminy Gaszowice. Nowe stawka obowiązuje od stycznia 2024 roku/.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024