Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obowiązkowy budżet obywatelski także w Rybniku. W mieście trwa głosowanie

Facebook Twitter

Czy tego samorządowcy chcą, czy nie, muszą realizować budżety obywatelskie, bo wpisane one zostały do ustawy o samorządzie gminnym. Od tego roku miasta na prawach powiatu muszą mieć obowiązkowo budżety obywatelskie. W tym tygodniu głosowanie w Rybniku.

Marszałkowski Budżet Obywatelski
Fot. pixabay.com

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera poranny gość Radia 90 przyznał, że problemem nie jest już samo głosowanie, ale utrzymanie danej inwestycji:

Piotr Kuczera: Przede wszystkim zmieniła się ustawa i my dzisiaj to jest pewien paradoks ustawowy. Budżet obywatelski z natury powinien być czymś dobrowolnym, no a jest wpisany w ustawie i my go musimy po prostu robić.

Radio 90: Czyli „nie chcem ale muszem”- jak mówił prezydent Wałęsa?

Piotr Kuczera: W pewnym sensie tak. Ja nie chcę mówić, że się wypaliła ta formuła, ale z drugiej strony widzę, że też szczególnie w tych mniejszych projektach są przeróżne pomysły z perspektywy władzy wykonawczej, która musi potem te projekty utrzymywać przez kolejne lata- widzę w tym największy problem. Ja bym chciał dyskusji: czy ten budżet obywatelski powinien rzeczywiście być.

Budżet obywatelski w Rybniku realizowany jest od kilku lat. W tym roku podobnie jak w latach poprzednich głosowanie nad projektami ogólnomiejskimi i dzielnicowymi. Po raz pierwszy wprowadzane są progi. Aby dany projekt ogólnomiejski był realizowany, musi na niego zagłosować minimum 4 tysiące osób, w przypadku projektów lokalnych musi to być co najmniej 5% liczby mieszkańców danej dzielnicy miasta:

Piotr Kuczera: Jeżeli zależy rybniczanom na jakimś konkretnym pomyśle, mamy dzisiaj blisko 140 tys. mieszkańców. Jeżeli 4 tys. mieszkańców- to jest taka średnia bym powiedział dzielnicy- się zdecyduje pójść i zagłosować, to powinno powstać. Jeżeli się okaże, że w dzielnicach te 5% mieszkańców dzielnicy nie pójdzie głosować i stwierdzi, że to nie jest po prostu ważne albo że te pomysły, które zostały przedstawione, nie są istotne, no to też ten projekt nie będzie po prostu realizowany. Myślę, że to nie jest niewygórowane i niewyśrubowane. Zachęcam do tego, by pójść i zagłosować.

Co ważne, w tym roku głosować może każdy bez względu wiek. W poprzednich latach mogły to robić osoby powyżej 16. roku życia. Głosować można osobiście w Urzędzie Miasta oraz przez internet do piątku 25 października. Cała poranna rozmowa do zobaczenia: TUTAJ.

Zgłoszone projekty pod głosowanie: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj