Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: ZUS w Rybniku zdradza swoje tajemnice [PODCAST]

Facebook Twitter

20 kilometrów dokumentacji, a wśród starych dokumentów np. świadectwa moralności. Grażyna Marcinkowska, naczelnik Wydziału Obsługi Dokumentacji ZUS w Rybniku przypomina historię. Opowieści o regionie i 90 lat ZUS w Rybniku.

ZUS w Rybniku

Opowieści o regionie: 90 lat ZUS w Rybniku

W 2024 rok wchodzimy z nowymi świadczeniami i nadzieją, że będzie on wyjątkowy dla naszych klientów, bo świętujemy 90-lecie istnienia

– mówi Władysław Świątek dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku.

Placówka wraz inspektoratami w kilku miastach zatrudnia ponad 1000 osób, obsługuje kilkaset tysięcy mieszkańców. Jak wyliczono papierowa dokumentacja rybnickiego oddziału ZUS liczy ponad 20 kilometrów.

Najpierw siedziba była w Pszczynie, potem Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku zmieniał miejsce urzędowania: przez budynek sióstr Boromeuszek przy Powstańców Śląskich- tam gdzie teraz jest szkoła muzyczna, a wcześniej był szpital-  z tego budynku wyrzuciła ZUS partia robotnicza… Potem był budynek obecnego WKU przy Piłsudskiego i wiele innych adresów. Daty i miejsca przypomina Grażyna Marcinkowska, naczelnik Wydziału Obsługi Dokumentacji ZUS w Rybniku. W 1993 roku powstał ZUS przy Reymonta 2 w Rybniku.

ZUS w Rybniku ma w swoich archiwach wiele dokumentów:

Grażyna Marcinkowska: To są takie przykłady dokumentów, które znajdujemy w aktach emerytalno- rentowych naszych świadczeniobiorców. To są dokumenty, które poświadczają ubezpieczenie w pracy, wykazy członkostwa w różnych cechach. Są przepiękne, pięknie napisane, bardzo ciekawe. Teraz w tych naszych aktach to tak naprawdę nic ciekawego nie można znaleźć…

Grażyna Marcinkowska, naczelnik Wydziału Obsługi Dokumentacji ZUS w Rybniku

Opowieści o regionie: 90 lat ZUS w Rybniku

20 kilometrów dokumentów, można by nimi wyłożyć trasę w Rybnika do Jastrzębia, posłuchajcie:

Dlaczego w inspektoracie ZUS w Raciborzu pachnie olejem?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024