Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Osoby z niepełnosprawnością w autobusach. Mamy głos kierowców. Co mówią?

Facebook Twitter

Gorący temat czwartkowych wiadomości Radia 90, czyli funkcjonowanie Komunikacji Miejskiej w Rybniku. Pasażerowie, którzy mają problemy z poruszaniem się, narzekają, że kierowcy zatrzymują autobusy w dużej odległości od krawężników, przez ci trudniej im się wsiada i wysiada z pojazdu.

Osoby z niepełnosprawnością
fot. M.Koczy UM Rybnik

Słyszeliście też o zamykaniu drzwi, kiedy pasażer jeszcze w nich stoi. Do naszej redakcyjnej skrzynki wciąż trafią od was kolejne przykład takich sytuacji. Ale odezwali się też wywołani do tablicy kierowcy rybnickich autobusów, którzy tłumaczą, że większość przystanków na terenie miasta jest źle wyprofilowana i dlatego muszą zatrzymywać się dalej, by nie porysować autobusu lub by nie przebić opony.

Karol: Spotkanie się opony z takim krawężnikiem plus jeszcze nadwozie autobusu powoduje to, że ta opona może być przecięta, a ktoś za to będzie musiał zapłacić i za zniszczenie autobusu. Cały czas monitujemy, że te przystanki powinny być naprawione. Na palcach jednej ręki policzę w Rybniku przystanki, gdzie można stanąć do krawężnika, żeby pasażer mógł wygodnie wejść do autobusu. Jeżeli my staniemy blisko tego krawężnika, a krawężnik i chodnik będzie wyżej, to po prostu uszkodzimy nadwozie albo coś jeszcze.

To Karol, jeden z kierowców Komunikacji Miejskiej w Rybniku. Jego słowa potwierdza drugi z kierowców, który skontaktował się z naszą redakcją, Krzysztof. On odniósł się tez do zarzutów pasażerów w związku ze zbyt szybkim zamykaniem drzwi.

Karol: Przy zamykaniu i otwieraniu drzwi w autobusie jest sygnał dźwiękowy i świecą się lampki na czerwono. Pasażerowie w tym momencie słysząc ten sygnał, żeby nie wchodzić lub nie wychodzić, oni wychodzą i dlatego i ta pani została przyciśnięta. A wystarczy poczekać, drzwi się zamkną i jeszcze raz te drzwi otworzy. Innej możliwości nie ma.

Krzysztof: Jest specjalny przycisk w nowych autobusach, w starych też jeszcze jest – niebieski. Jak pasażer naciśnie ten guzik, drzwi się nie zamkną. Z mojej strony przepraszam tych pasażerów, którzy dostali tymi drzwiami. Jeżeli taka sytuacja zaszła, to bardzo przepraszamy

– dodaje Karol, który podkreśla, że to wszystko jest ustawione automatycznie i że nie zawsze kierowca w lusterku widzi wsiadającego lub wysiadającego pasażera, apeluje o większą wyrozumiałość i współpracę. Warto rzeczywiście korzystać z przycisków pomocy, bo jeśli ktoś np. jest na wózku, wtedy kierowca wyciąga specjalną rampę, za pomocą której niepełnosprawny pasażer dostaje się do autobusu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024