Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ostatnia szansa, by pojawić się w kalendarzu, jaki powstaje w Czerwionce-Leszczynach

Facebook Twitter

Urząd Gminy i Miasta wspólnie z fotograf Marią Śliwą szykuje wydawnictwo na 2019 rok. Tym razem jest to "Kalendarz gminnych legend i opowieści". Przed nami finałowe zdjęcia: to będzie leszczyński ślub stulecia!

Niedziela, 30 stycznia 1910 roku, był dla mieszkańców Leszczyn dniem ekscytującym. Plotkowano na ten temat na potęgę i w chałupach, i w co lepszych domach. I chociaż zwyczajowo chodziło się na śluby jak na przedstawienie, na ten wybierało się rekordowo wiele osób – opisała go Aleksandra Ostroch w książce „Śląsk romantyczny”.

Cieszył się dlatego takim zainteresowaniem, bo na ślubnym kobiercu miała stanąć 69-letnia pani Ernestyna, wdowa po właścicielu dóbr rycerskich w Leszczynach i jej 33-letni narzeczony, Oscar von der Tann. To będzie ostatnia już sesja do nowego kalendarza i ostatnia szansa dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, by pojawić się na zdjęciach.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres: rzecznik.prasowy@czerwionka-leszczyny.com.pl lub mariasliwax@gmail.com.

Na kartach kalendarza na 2019 rok znajdą się m.in. historie o połednicy, utopku, beboku i skarbniku. Ale też legenda o rozbójniku Ramży, czy o karczmie w Książenicach, która ponoć zapadła się pod ziemię, bo w Wielkim Poście odbywały się w niej huczne zabawy.

Zdjęcia – czerwionka-leszczyny.pl:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2020