Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oszuści podają się za pracowników ZUS. Nie dajcie się okraść!

Facebook Twitter

Apel, zwłaszcza, do osób starszych! Rybnicki Oddział ZUS ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu. Najczęściej proponują spotkanie pod pretekstem przeliczenia, wyliczenia emerytury, albo sprawdzenia przebiegu ubezpieczenia. Wszystko po to, by oszukać, naciągnąć na zakupy, okraść lub wyłudzić dane.

Pracownicy ZUS nie odwiedzają w domu klientów, by wyliczyć im świadczenie, czy sprawdzić przebieg ubezpieczenia. Nie dzwonią też, by w tym celu umówić się na odwiedziny w mieszkaniu klienta. Wyjątkiem jest wizyta inspektorów kontroli ZUS, którzy sprawdzają prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich lub przeprowadzają kontrolę u płatników składek. I na koniec jeszcze jedna istotna informacja – pracownicy ZUS zawsze mają stosowną legitymację i upoważnienie Zakładu. Jeśli mamy wątpliwości poprośmy o okazanie dokumentu.

Informację na temat opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne można uzyskać w każdej terenowej jednostce ZUS, składając stosowne zapytanie, a dane te są udzielane bezpłatnie. Można je też uzyskać, zakładając konto na Platformie Usług Elektronicznych. Posiadacze konta na PUE mogą w dowolnym czasie sprawdzić przebieg swojego ubezpieczenia w ZUS, a także wyliczyć swoją prognozowaną emeryturę. Ta usługa także jest bezpłatna.

Jeśli ktoś się podaje za pracownika ZUS i puka do drzwi emeryta, można przypuszczać, że kłamie. Pracownicy ZUS nie mają podstaw, by odwiedzać emerytów w domu, w celu pozyskania danych osobowych, czy numeru świadczenia emerytalno-rentowego. Takich danych nie należy podawać nieuprawnionym osobom.

To właśnie najczęściej emeryci, renciści padają ofiarą oszustów, którzy mają sposoby na wyłudzenie tych danych. Wiedzą, gdzie emeryci zwykle trzymają pieniądze, potrafią też o to sprytnie podpytać. Proszą np. o rozmienienie banknotu o większym nominale i obserwują, skąd starsze osoby biorą pieniądze.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj