Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oszuści znowu dzwonią. Policja prosi naszą redakcję o publikację apelu

Facebook Twitter

Kolejne zgłoszenia o próbach oszustw w Rybniku. Policja prosi o ostrożność, bo dziś (26.02) rozdzwoniły się telefony do mieszkańców. Oszuści podszywają się pod członków rodziny, policjanta, lekarza, pracownika banku, poczty czy urzędnika.

oszustwo w pszczynie

Dzisiaj mieliśmy już kilka zgłoszeń usiłowania oszustwa. Proszę o ponowienie komunikatu

– pisze do naszej redakcji rzecznik prasowa rybnickiej komendy policji.

Płacząc do słuchawki wyłudzają najpierw informacje, a potem pieniądze. Dlatego za policją apelujemy: nie dajcie się nabrać, zawsze sprawdźcie oddzwaniając do rodziny, czy doszło do zdarzenia, na które ktoś chce pieniądze. Nie przekazujcie nikomu gotówki.

Już niemal każdy słyszał o oszustwach metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”. Należy jednak pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują sposób swojego przestępczego działania, aby szybko się wzbogacić. W przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się czujnością. Mundurowi przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi pieniądze. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy osoba odbierająca telefon od rzekomego np. policjanta czy pracownika poczty, wierzy, że jej oszczędności są zagrożone i „pomaga” dzwoniącym do niej ludziom zatrzymać oszustów, którzy chcą ją okraść lub przy pomocy sfałszowanego dowodu wziąć kredyt na jej dane. Podczas rozmowy niestety sama przekazuje oszustom informacje na temat swoich oszczędności i wartościowych przedmiotów, które posiada w domu.

Oszuści znowu dzwonią – policja apeluje. Jak nie dać się oszukać?

Dzięki akcjom profilaktycznym coraz więcej osób wie o tego typu oszustwach. Mimo tego przestępcy wciąż próbują wyłudzać pieniądze, wymyślając co raz to nowsze metody. Niestety czasem skutecznie. Dlatego ponownie przypominamy, jak nie dać się oszukać.

Oszuści próbują wyłudzić pieniądze i dane już nie tylko od osób starszych. Często pod danym pretekstem wywierają na ofiarach presję czasu — celowo nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji. Przekonują, że pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców albo, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp, albo, że ich wnuczek, czy wnuczka, córka, syn lub inny członek rodziny uległ poważnemu wypadkowi i potrzebne są szybko pieniądze. Niestety zdarza się, że te niespodziewane telefony od osób podających się za wnuków, policjantów, pracowników instytucji państwowych, siostrzeńców czy kuzynów kończą się utratą oszczędności życia.

Dlatego, jeśli zadzwoni telefon i w słuchawce usłyszymy osobę, która podaje się za policjanta, zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.

  • Pamiętajmy, że jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną.
  • Pamiętajmy, aby weryfikując tożsamość osoby, która do nas dzwoni połączyć się z numerem alarmowym po uprzednim rozłączeniu rozmowy z oszustem!
    Pamiętajmy, że policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
  • Pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, przekazanie ich nieznanej nam osobie, czy wyrzuceniu przez okno.
  • Pamiętajmy, żeby nie udostępniać kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o przekazanie lub pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj