Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PGG nie bierze odpowiedzialności za osunięcie hałdy. Mamy oświadczenie spółki

Facebook Twitter

Po blisko dwóch tygodniach od osunięcia się skarpy rekultywowanej hałdy kopalni Marcel, Polska Grupa Górnicza w końcu zajęła stanowisko w tej sprawie. Nie odpowiadamy za to, co się stało, to firma Barosz Gwimet rekultywująca hałdę - czytamy w oświadczeniu.

osunięcie hałdy
fot. słuchacz Radia 90

Osunięcie hałdy. PGG zabiera głos

Po blisko dwóch tygodniach od osunięcia się skarpy rekultywowanej hałdy kopalni Marcel, Polska Grupa Górnicza w końcu zajęła stanowisko w tej sprawie. Nie odpowiadamy za to, co się stało, to firma Barosz Gwimet rekultywująca hałdę – czytamy w oświadczeniu.

Oświadczenie wpisuje się w dotychczasową narrację spółki górniczej, że to nie PGG, ale firma Barosz Gwimet, która od ponad 25 lat rekultywuje hałdę, jest odpowiedzialna za osunięcie hałdy, która w efekcie doprowadziła do wzbicia w powietrze potężnej chmury pyłu, który spadł na Radlin.

Nie odpowiadamy za sposób prowadzenia prac na hałdzie

– pisze PGG, ponadto dementuje podawane przez przedstawicieli firmy Barosz – Gwimet informacje, że ta spółka nie prowadziła żadnych robót w tym sektorze, w którym doszło do osuwiska. Obarczanie nas winą za zaistniałą sytuację jest zupełnie nie na miejscu – czytamy w oświadczeniu PGG, spółka podkreśla, że zależy na tym, aby jak najszybciej wyjaśnić przyczyny tego zdarzenia.

Oświadczenie PGG S.A. w sprawie osunięcia się skarpy rekultywowanej hałdy kopalni Marcel

Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo, a także komfort mieszkańców Radlina i okolic, Polska Grupa Górnicza S.A. zleciła w 1997 roku firmie Barosz – Gwimet sp. z o.o., rekultywację hałdy przy ruchu Marcel KWK ROW. Firma Barosz Gwimet sp. z o.o, została wyłoniona z uwagi na doświadczenie w zakresie likwidacji zjawisk termicznych, rozbiórki i zagospodarowania odpadów powęglowych – zajmuje się tym od lat.

W 1997 roku na podstawie stosownych umów PGG S.A. przekazała tej spółce teren, łącznie z miejscem, na którym doszło 16.09.2023 roku do osuwiska. Od ponad ćwierć wieku firma Barosz – Gwimet sp. z o.o prowadzi na hałdzie przy kopalni Marcel prace, związane z wywózką kamienia, częściową rozbiórką, likwidacją zagrożenia pożarowego, oraz kształtowaniem terenu i docelowo jego zazielenieniem.

Za prowadzenie prac na hałdzie jest odpowiedzialna spółka Barosz – Gwimet sp. z o.o., co wynika z treści umów, decyzji administracyjnych i wydanych pozwoleń Urzędu Marszałkowskiego. PGG S.A. nie odpowiada za sposób prowadzenia prac na hałdzie., których przedmiotem jest: „przystosowanie zapożarowanej hałdy odpadów pogórniczych dla potrzeb rekultywacji z możliwością wykorzystania części pozyskanego materiału”.

PGG S.A. stanowczo dementuje podawane przez przedstawicieli firmy Barosz – Gwimet sp. z o.o. informacje, że ta spółka nie prowadziła żadnych robót w tym sektorze, w którym doszło do osuwiska. Granice tych robót zostały jasno wytyczone w projekcie technicznym. Podkreślamy, że stan tej hałdy i nachylenia jej stoków wynikają z działalności spółki, która prowadziła prace w tym rejonie. Obarczanie winą Polskiej Grupy Górniczej S.A. za zaistniałą sytuację jest zupełnie nie na miejscu.

Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości dla mieszkańców w związku z osuwiskiem do którego doszło 16 września 2023 roku. Zapewniamy, że Polskiej Grupie Górniczej S.A. zależy na tym, aby jak najszybciej wyjaśnić przyczyny tego zdarzenia. Obecnie czekamy na wyniki wszystkich kontroli, które zostały zlecone po tym zdarzeniu – Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Nadzoru Budowlanego, Straży Pożarnej i Marszałka Województwa Śląskiego.

Zobacz materiały naszych dziennikarzy na ten temat: Chmura pyłu nad Radlinem

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj