Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piechoczek: Najgorzej kontrole kotłów przebiegają w gminach powiatu raciborskiego i w Marklowicach, najlepiej w Rybniku

Facebook Twitter

Normy powietrza przekroczone dziś w regionie o 300 procent, rządowe centrum bezpieczeństwa wysyła alerty o złej jakości powietrza, a w studio Radia 90 Janusz Piechoczek z Polskiego Alarmu Smogowego.

kontrole kotłów

Nie będzie czystego powietrza bez kontroli domowych kotłowni, jednak te przeprowadzane są tylko w miejscowościach, gdzie działa straż gminna

– wynika z raportu, jaki przygotowała organizacja.

Najgorsza sytuacja w powiecie raciborskich. W Krzanowicach, Kuźni Raciborskiej, Rudniku, Pietrowicach i w Marklowicach w wodzisławskim powiecie

– mówił poranny gość Radia 90.

Janusz Piechoczek: Na tle naszego regionu, myślę, że możemy powiedzieć, że najtrudniejsza sytuacja, jeżeli chodzi o kontrolę i wyciąganie konsekwencji, jest w powiecie raciborski. Mamy tam też miejscowości, które nawet nie wyrabiają takiego minimalnego pułapu liczby kontroli, który mówił o tym dotychczas. Każda gmina tej wielkości powinno zrobić minimum 10 kontroli rocznie. A mamy takie gminy jak Pietrowice Wielki, czy np. Marklowice w powiecie wodzisławskim, które nawet tego poziomu 10 kontroli nie był w stanie zrobić.

W gminach bez straży liczba przeprowadzonych kontroli spadła o 45 procent. Wielu samorządowców nie chce kontrolować swoich mieszkańców, bo to ich wyborcy.

Janusz Piechoczek: Władze gmin bojąc się trochę odpowiedzialności politycznej, jedynie przykręca śrubę, jeżeli chodzi o kontrolę i przez przymknięte oczy patrzyli na to, czym palą mieszkańcy i stąd mniejsza liczba kontroli.

Radio 90: A to nie jest tak, że po prostu to czasem politycznie nie jest opłacalne kontrolować swoich mieszkańców, swoich wyborców. Mamy na wiosnę kolejne wybory samorządowe.

Janusz Piechoczek: Jestem przekonany, że taki jest tok myślenia naszych samorządowców. Natomiast wydaje mi się, że on jest błędem, bo umyka nam bardzo duża liczba osób, które już wymieniły kocioł.

Najwięcej kontroli w 2022 roku przeprowadzono w Rybniku, bo blisko 4 tysiące. Dotychczas w tym mieście skontrolowano 20 procent budynków jednorodzinnych. Tam jeden strażnik w sezonie grzewczym kontroluje tygodniowo 8 budynków.

Janusz Piechoczek: Tutaj Rybnik odskoczył, bardzo wyraźnie skok ilościowy, jeżeli chodzi o liczbę przeprowadzonych kontroli. Wydaje mi się, że w Rybniku nie ma już w tej chwili przyzwolenia, nie mówię już nawet o spalaniu odpadów, ale też na to, że ktoś ogrzewał dom kopciuchem. Myślę, że daleko już jesteśmy za takim punktem przełomowym, że to jest coś neutralnego. Rybnik jest tutaj liderem.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Januszem Piechoczkiem z Polskiego Alarmu Smogowego do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024