Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gminy uzdrowiskowe promują patologię? Tak twierdzi Rybnicki Alarm Smogowy

Facebook Twitter

"To jest jakaś patologia. Jestem zbulwersowany, tym co dzieje się w uzdrowiskach takich jak Ustroń czy Goczałkowice-Zdrój" - mówi Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Gminy uzdrowiskowe
fot. FB/Przemysław Korcz - Burmistrz Miasta Ustroń

Rybnicki Alarm Smogowy kontra gminy uzdrowiskowe

Zdzisław Kuczma Dwa tygodnie temu skierował on do tych gmin pytanie, ile pozaklasowych kotłów, które nie spełniają wymogów uchwały antysmogowej województwa śląskiego, eksploatowanych jest w budynkach jednorodzinnych i zasobach komunalnych. Z odpowiedzi jaka przyszła z urzędów powołujących się na dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wynika, że w gminie Ustroń są 443 takie kotły, w mieszkaniach komunalnych jest kolejne 50 takich pieców.

Zdzisław Kuczma: Jeżeli mówię o uzdrowisku w Ustroniu i w Goczałkowicach, to jestem załamany. To jest patologia jakaś. Weszły te wymagania w życie 1 stycznia 2022 roku, czyli prawie 2 lata temu. Ja jestem zbulwersowany. Uważam, że to jest jakaś patologia.

Gminy uzdrowiskowe promują patologię – mówi Zdzisław Kuczma

W Goczałkowicach-Zdroju jest 176 takich kotłów, 360 kominków, 19 pieców kaflowych, 25 kuchni węglowych. Zgodnie z przepisami eksploatacja kotłów, które nie spełniają wymagań uchwały antysmogowej, jest wykroczeniem. Dlatego też Zdzisław Kuczma zapowiada złożenie zawiadomienie do organów ścigania.

Zdzisław Kuczma: Nie mamy innego wyjścia. Otrzymując taką odpowiedź, dowiedzieliśmy się o okolicznościach, które wskazują, że mamy do czynienia z około pięciuset wykroczeniami popełnianymi przez mieszkańców gminy Ustroń. Nie mamy też innego wyjścia, jak złożenie takiego zbiorowego zawiadomienia o wykroczeniu do właściwego organu policji. Niestety, nie mamy innego wyjścia. To samo będzie w przypadku Goczałkowic. Po tej odpowiedzi to moja noga tam, że tak powiem, nie stanie. To jest tragedia po prostu.

Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego, już w przeszłości walczył z gminami o czyste powietrze. Kilka lat temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyznał mu rację, iż Miasto Wisła, niezgodnie z prawem pobiera opłatę klimatyczną od turystów, bo leży w strefie zanieczyszczonego powietrza. Po interwencji samorządów, opłata dalej jest jednak pobierana.

Do tematu wrócimy w kolejnych wiadomościach Radia 90, o komentarz do zarzutów alarmu smogowego poprosiliśmy burmistrza Ustronia Przemysława Korcza.

Odpowiedź Magistratu tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024