Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piotr Kuczera w Radiu 90: Niektóre drogi będziemy utrzymywać na biało

Facebook Twitter

Niektóre drogi będziemy utrzymywać na biało - przyznał w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera w Radiu 90

Zima po raz kolejny zaskoczyła rybnickich drogowców, gdzie są pługopiaskarki – pytają nasi słuchacze pod galerią zdjęć opublikowanych na naszym Facebooku. Co się stało, że kiedyś Rybnik słynął ze skutecznej walki z zimą, a dziś przegrywa z żywiołem? O to Arkadiusz Żabka pytał porannego gościa Radia 90:

Piotr Kuczera: Niektóre drogi pozostaną białe z tego powodu, że sól tak naprawdę w miarę skutecznie, czyli rozpuszcza śnieg gdzieś do około minus 7. Później mieszamy sól z piaskiem i to jest wysypane na jezdnię. Przy tego typu temperaturach trzeba pogodzić się z tym, że niektóre drogi pozostaną białe, ale będą przejezdne. Główne te pierwszej kategorii utrzymania oczywiście są czarne.

Radio 90: Dzisiaj się można tłumaczyć mrozem. Ale ja przypomnę sobie niedzielne południe i widziałem, jak odśnieżone są bulwary. Tymczasem drogi były, jakie były.

Piotr Kuczera: Miasto w tej skali, a jesteśmy powierzchniowo więksi od Bielska, nie jest w stanie odśnieżyć całości. Będziemy utrzymywać je jako drogi przejezdne, ale odcinkami będą rzeczywiście białe.

Biogazownia w Rybniku

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

Rybnickie Służby Komunalne dysponują 11 piaskarkami, 4 ciągnikami rolniczymi, wyposażonymi w pług i rozrzutnik. Z zimą walczy 100 pracowników i 30 podwykonawców. Czy to nie za mało – pytał Arkadiusz Żabka:

Piotr Kuczera: Mamy na tyle to skalkulowane, że musimy trzymać swoistą równowagę pomiędzy potrzebami, które często są w okresie zimowym 2-3 tygodniowe, a realnymi kosztami. Na dzień dzisiejszy od początku zimy wysypaliśmy sto osiemdziesiąt ton soli. Myślę, że trudno to sobie wyobrazić, nawet ilość w jednym miejscu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj