StartWiadomości Wiadomości dnia

Plan procesji konnych w powiecie raciborskim

Uczestnicy procesji w siodle, w bryczce, na rowerze albo pieszo będą prosić o dobre plony i wspólnie się modlić. A na zakończenie wyścig i spotkanie uczestników, często w formie rodzinnego festynu. Procesje konne to nie jedyna ciekawa wielkanocna tradycja. W Wielki Czwartek, kiedy milkną kościelne dzwony, chłopcy z kołatkami albo tragaczykami, obchodzą wieś od domu do domu, za co dostają podarki. Poniżej Szczegółowe informacje dotyczące procesji w naszym powiecie.

Wielkanocna procesja konna w Raciborzu-Sudole

Procesja wyruszy o godz. 13.00 spod kościoła Matki Bożej Różańcowej  przy ul. Czynu Społecznego. Tradycyjnie, podążając ze wschodu na zachód, obejdzie granice miasta, uda się w kierunku Wojnowic, następnie w kierunku Studziennej, podążając ul. Hulczyńską skieruje się w stronę Bieńkowic, gdzie być może spotka się z tamtejszą procesją. Następnie przy ul. Topolowej odbędzie się przejazd pokazowy jeźdźców oraz bryczek. Pątnicy będą się modlić, śpiewać oraz prosić o urodzaje na ten rok.

Wielkanocna procesja konna w Pietrowicach Wielkich

 • 11:00 – 12:50 – zbiórka wszystkich uczestników procesji na terenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. Cały teren jest ogrodzony i dozorowany. Przygotowane będą zadaszone miejsca z możliwością nakarmienia i napojenia koni. Na miejscu będzie przygotowany poczęstunek dla uczestników przed wyjściem
 • 13:00 – wyjście procesji spod Kościoła  w Pietrowicach Wielkich, uformowanie procesji i przejście procesją konną do Kościółka Św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich
 • 14:00 – 14:20 – Nabożeństwo błagalne – w Pątniczym Kościele p.w. Świętego Krzyża
 • 14:30 – 15:00 – Zakończenie modlitw i powrót do Pietrowic Wielkich z tradycyjnym konnym objazdem pól.
 • 15:00 – 15:30 – Uroczysta parada koni ul. Świerczewskiego w Pietrowicach Wielkich
 • 15:30 – 15:45 – Zakończenie procesji wraz błogosławieństwem
 • 15:45 –  24:00 – Konny Festyn Wielkanocny na boisku z licznymi atrakcjami:
  – pokazy Dżygitówki w wykonaniu APOLINARSKI GROUP
  – pokaz Husarii w wykonaniu APOLINARSKI GROUP
  – zawody w powożeniu
  – pokaz gry w polo w wykonaniu Silesia Polo Club

Całość uroczystości popołudniowych odbywających się na boisku sportowym będzie miało atmosferę pikniku rodzinnego. Nie zabraknie na nim: namiotu plenerowego, obsługi gastronomicznej, atrakcji dla dzieci oraz zabawy tanecznej, która rozpocznie się o godz. 18:00.

Wielkanocna procesja konna w Bieńkowicach

 • 12.30 – zbiórka uczestników na ul. Pomnikowej
 • 13.00 – wymarsz procesji
 • 14.30 – zakończenie procesji i przygotowanie do wyścigów konnych na ul. Odrzańskiej
 • 15.45 – uroczyste nieszpory

Przez cały dzień przy Restauracji Rege w Bieńkowicach odbywać się będzie festyn, który zakończy zabawa.

Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej

Zbiórka uczestników o godz. 13.00 na parkingu przy kościele w Zawadzie Książęcej. Procesja tradycyjnie objedzie trzy wioski – od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew. W czasie przemarszu przygrywać będzie orkiestra dęta.

Procesje konne to nie jedyna ciekawa wielkanocna tradycja w  naszym powiecie. Jako że w Wielki Czwartek milkną kościelne dzwony, więc chłopcy mają kołatki albo tragaczyki, z którymi obchodzą wieś od domu do domu za co dostają podarki. Grupy chłopców można spotkać w kilku miejscowościach powiatu, m.in. w Bolesławiu, Borucinie, Owsiszczach, a także w Raciborzu-Sudole. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę.  Ostatnie kłapanie odbywa się o godz. 15.00. Chłopcy odwiedzają wówczas domy, których gospodarze przekazują im podarki – słodycze, owoce a nawet pieniądze.

Zostaw komentarz