Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pogotowie Ratunkowe w Żorach. Ruszyła budowa nowej stacji

Facebook Twitter

Jak już informowaliśmy w portalu radia 90, Żory będą miały nową Stację Pogotowia Ratunkowego. Dzisiaj (19.03.) zainaugurowano jej budowę.

Pogotowie Ratunkowe w Żorach
fot. wpr.pl

Pogotowie Ratunkowe w Żorach – lepsze warunki pracy dla ratowników

Na razie jest pusty plac, ale za półtora roku ma w tym miejscu stać Stacja Pogotowia Ratunkowego w Żorach. Właśnie rozpoczeła się budowa. Jak czytamy w dokumentacji:

Inwestycja obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, wykonaniem robót budowlanych w zakresie budowy obiektu i infrastruktury towarzyszącej oraz uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie dla zadania pn.: „Budowa Stacji Pogotowia Ratunkowego w Żorach” (…). Budynek będzie pełnił funkcję usługową i medyczną Stacji Pogotowia Ratunkowego dla dwóch zespołów ratunkowych. Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna (…) zakłada budowę jednego obiektu z funkcjami podzielonymi na strefy funkcjonalne…

Prace ruszyły ich koszt to nieco ponad 5 milionów złotych. Po 18 miesiącach wykonawca ma oddać stację inwestorowi. Wiadomo, że WPR w Katowicach będzie starał się uzyskać dotację celową od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Pogotowie Ratunkowe w Żorach – wizualizacja nowej siedziby

Budowlańcy będą działać na działce położonej przy skrzyżowaniu ulic: Alei Jana Pawła II i Alei Zjednoczonej Europy. Działka ma powierzchnię 2 tys. metrów kw. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe otrzymało ją, za kwotę 200 tys. zł, w wieczyste użytkowanie od żorskiego magistratu. Teren jest uzbrojony, więc odpadną koszty instalacji dostępu do mediów.

Jak informuje Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, na tej działce zbudowany będzie budynek z wszystkimi funkcjami podzielonymi na strefy funkcjonalne. Podział na części funkcjonalne ma zapewnić sprawne użytkowanie budynku i racjonalny podział na strefy:
• pożarowe,
• techniczne,
• instalacyjne
minimalizujące koszty budowy i użytkowania.

W części medycznej zapewnione zostaną komfortowe warunki do pracy dla zespołów ratownictwa medycznego funkcjonujących całodobowo w systemie zmianowym. Na każdej zmianie będą przebywać dwa zespoły ratownictwa medycznego w dwuosobowej obsadzie. Ogółem w Stacji będzie 20 pracowników medycznych.

Budynek, jak widać na wizualizacjach, będzie jednopiętrowy. Część roboczą zajmie parter, a szatniowo-socjalna dla ratowników medycznych zajmie piętro. Całość uzupełniono o wspólną strefę komunikacyjną z wiatrołapem i klatką schodową.

Mamy działkę w samym centrum miasta. To działka z przeznaczeniem tylko i wyłącznie na budowę stacji pogotowia ratunkowego, co jest plusem dla zabezpieczenia mieszkańców przede wszystkim Żor i okolic, czyli terenów, które obsługują ratownicy z miasta Żory. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest bliskie sąsiedztwo żorskiego szpitala

– podkreśla Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach.

Jeszcze przez półtora roku żorska ekipa WPR będzie musiała radzić sobie w istniejącej siedzibie Stacji. Warunki w niej nie sprzyjają komfortowej pracy. Obecnie a siedziba mieści się w pomieszczeniach wynajmowanych od poradni zdrowia. Jest ciasno, a karetki nie mają garaży.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj