Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pokonali koronawirusa i oddali osocze w RCKiK w Raciborzu

Facebook Twitter

Pokonali koronawirusa, teraz pomagają innym chorym. 51 ozdrowieńców oddało już osocze, które może być wykorzystane w terapii zakażonych osób - wynika z najnowszych danych w Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Zasłużony krwiodawca. Jakie ma prawa?
fot.pixabay.com

Na dziś (3.07.) raciborskie centrum zajmuje pod tym względem piąte miejsce w kraju. Zdecydowana większość oddających osocze to górnicy. W ciągu najbliższych dni można spodziewać się masowego oddawania osocza.

Jak dowiedzieliśmy się w raciborskiej stacji, sztab kryzysowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej z którym współpracuje krwiodawstwo, deklaruje udział aż 3 tysięcy górników. Swój udział zapowiadają także górnicy z kopalni Jankowice. Specjalne punkty poboru mają powstać w Jastrzębiu, Wodzisławiu i Rybniku

Warunki oddania osocza są takie:

  • Apel dotyczy osób, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
  • Od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni, lub 28 dni pod warunkiem dostarczenia dokumentacji medycznej przechorowania i wyzdrowienia.
  • Są w wieku 18-60 lat.
  • Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.

Jak pobierane jest osocze ?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.

Co dalej dzieje się z osoczem ?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Informuje na swojej stronie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu oraz zachęca do oddania osocza.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj