Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polacy duszą się w smogu, a Czesi?

Facebook Twitter

Od kilku dni alarmujemy was o rekordowych zanieczyszczeniach w regionie. Normy przekroczone są nawet o 1000%. Mieszkańcy po raz kolejny czują się bezradni, bo widzą jak wygląda w kraju nad Wisłą walka ze smogiem. Tymczasem kilkadziesiąt kilometrów dalej za naszą południową granicą, z zanieczyszczonym powietrzem radzą sobie o wiele lepiej.

Po pierwsze powszechna gazyfikacja. W liczącym 25 tysięcy mieszkańców Czeskim Cieszynie większość korzysta z ogrzewania gazowego:

My ze smogiem walczymy już o wiele dłużej niż Polacy. My w tej chwili szacujemy, że na terenie całego 25 tysięcznego Cieszyna jest około 400 kotłów na paliwo stałe w domach prywatnych. Miasto Czeski Cieszyn ma swój zakład wytwarzanie ciepła i ogrzewania wody użytkowej dla mieszkań. Jest to kilka kotłowni gazowych. Nasze mieszkania, szkoły, instytucje ogrzewane są tylko gazem.

Obywatele sami siebie pilnują. Zrobienie zdjęcia kopcącemu kominowi sąsiada to normalna rzecz. Służy do tego specjalna aplikacja:

Powstały takie projekty jak aplikacja, powołana przez obywateli – „czysty komin”, gdzie obywatele sami mogą zwracać urzędom uwagę na karygodne zachowania sąsiadów. Robią zdjęcie w tej aplikacji, domu, z którego komina leci czarny dym. Wysyłają do urzędu. Wtedy urząd może przeprowadzić kontrolę. Samym obywatelom zależy na tym, żeby żyć w czystym środowisku, u nas jest wiele demonstracji, petycji.

Węgiel do spalania tak, ale pod pewnymi warunkami – podkreśla w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Dorota Havlikowa rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie:

Węgla nie trzeba zupełnie skreślać, ale ten węgiel musi być jakościowy i musi być spalany w nowoczesnych urządzeniach. Każdy obywatel, który korzysta z ogrzewania domostwa z paliw stałych będzie musiał, w ciągu najbliższych 4 lat, ten kocioł wymienić. W tej chwili uzyskują środki przed wymianą kotła. Uzyskali z powrotem aż 90% nałożonych kosztów. (…)

Zupełnie inne są również poziomy informowania i alarmowania o smogu. Polska pod tym względem ma najbardziej liberalne przepisy w Unii Europejskiej. W Czechach poziom alarmowy zaczyna się już przy trzykrotnie niższym zanieczyszczeniu powietrza. Dlaczego w Polsce tak trudno walczy się ze smogiem? O tym jutro (21.12.) w Porannej Rozmowie w Radio 90, naszym gościem będzie Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj