Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomnik Bronisława Piłsudskiego stanął przed Muzeum w Żorach

Facebook Twitter

Bronisław Piłsudski siedzący obok fonografu i kobiety z ludu Ajnów. W towarzystwie Japończyków, z ambasady Japonii i miasta Biratorii, które jest zamieszkiwane przez ludzi, których folklor badał Piłsudski. Pomnik odsłonięto wczoraj (22.05.) w Żorach. Piłsudski był wybitnym etnografem, jednym z ojców współczesnego muzealnictwa.

Mówi Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum w Żorach:

Postać jest bardzo ważna, osoba nietuzinkowa. Taki przykład człowieka, który z poziomu katorżnika staje się naukowcem, o którym świat pamięta. Ważne, żebyśmy pamiętali o nagraniach kultur. Nagrania Piłsudskiego pokazują nam kulturę, taką jaka była. Z punktu widzenia naszego, dzisiejszego, jego działania to skarb.

Takeshi Shono, przedstawiciel ludu Ajnów, mówi, że właściwie dzięki współpracy z żorskim muzeum, mieszkańcy Biratori w Japonii zaczynają zgłębiać wiedzę o zajmującym się nimi antropologu. Szacuje się, że obecnie żyje około 23 tysiące potomków Ajnów. Czy Bronisław Piłsudski jest u nich popularny?

Mówiąc szczerze, aż tak nie jest znany. Pan dyrektor odwiedził nas dwa razy, wtedy go poznaliśmy, zaczęliśmy zgłębiać dzieje Piłsudskiego.

To wydarzenie jest ważne dla japońsko- polskich kontaktów – przyznał w Żorach Satoru Takahashi z Ambasady Japonii w Polsce:

Potomkowie Bronisława Piłsudskiego mieszkają w naszym mieście, mają ścisłe kontakty z rodziną Józefa Piłsudskiego. Duże znaczenie ma relacja między naszymi krajami. Mamy strategiczne partnerstwo, jeżeli chodzi o politykę. (…) W Żorach jest japońsko-koreańska firma. Relacja między naszymi krajami jest dobra. Kontakt się umacnia, w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości państwa polskiego, bracia Piłsudscy odegrali w tym ważną rolę, to jest wspaniały epizod. W przyszłym roku będzie też stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Polską. 

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki. I jeszcze pozdrowienia:

Serdecznie chciałem pozdrowić mieszkańców. Dzięki temu, że mogliśmy odsłonić ten pomnik, w najbliższym czasie będzie możliwość, żeby doszło do wymiany młodzieży. Chciałbym w tym kierunku pójść.

Pomnik to część projektu pod hasłem: „Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości”, w ramach którego jest wystawa, konferencje naukowe i koncerty.

Przy okazji dodajmy, że Muzeum w Żorach po raz drugi z rzędu otrzymało najważniejszą nagrodę muzealną w Polsce. Sybilla- nagrody za wydarzenia muzealne roku- trafiła do naszego regionu w kategorii Wystawy Etnograficzne, za ekspozycję: „Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj