Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Dwór w Łukowie Śląskim [FOTO]

Facebook Twitter

To stosunkowo nowe miejsce na mapie regionu. Nowe - bo po kompleksowym remoncie, który sprawił, że Dwór w Łukowie z ruiny stał się miejscem godnym polecenia i odwiedzenia. Dziś zapraszamy was na wycieczkę do Łukowa Śląskiego, na wypoczynek nad stawem.

Dwór w Łukowie

Dwór w Łukowie Śląskim – odrobina historii

Skromny dwór w Łukowie został zbudowany około 1900 roku przez rodzinę Felbier. Łukowska rodzina, a dokładnie pan Johann Felbier kupił majątek ziemski w Łukowie za 27 000 srebrnych talarów. Dobra w Łukowie obejmowały 155 hektarów, na których położone były m.in. pola uprawne, dworek z przyległymi zabudowaniami i staw hodowlany. Jak czytamy w przewodniku „Krainy Górnej Odry” wielu mieszkańców okolicznych wsi pracowało w tym gospodarstwie:

Felbierowie do czasu drugiej wojny wiedli spokojny żywot, utrzymując się z gospodarstwa. Johannes Felbier ze swoich 155 hektarów majątku sprzedał na rzecz Kopalni Charlotta 53 hektary. Wielu mieszkańców Łukowa i Czernicy pracowało w tym czasie w dworze, zajmując różne stanowiska. Wraz z nastaniem wojny, Polacy zaczęli inaczej patrzeć na Niemców, choć rodzina Felbierów w Łukowie i okolicy była traktowana z szacunkiem. Kryzys nastąpił w 1945 roku, kiedy to Armia Czerwona coraz bardziej posuwała się na zachód. Kiedy upadek Trzeciej Rzeszy był już przesądzony, Felbierowie postanowili wyjechać z Łukowa.

Dwór w Łukowie – drugie życie

Przez wiele lat dawny dwór popadał w ruinę. Pewnie trzeba byłoby go zburzyć, gdyby decyzji o zakupie terenu nie podjęło Starostwo Powiatowe w Rybniku. Starosta Rybnicki Damian Mrowiec, to koneser dobrej muzyki i sztuki i w zabytkowych murach dworu stworzył miejsce spotkań ze sztuką. Kilka lat temu rozpoczął się gruntowny remont obiektu. W 2019 roku budynek został oddany do użytku. Znajdują się w nim na piętrze sala gościnna oraz fortepianowa, w której odbywają się koncerty. W tym roku zakupiono między innymi do dworu światowej klasy fortepian.

fot. Starostwo Powiatowe w Rybniku

Na parterze swą siedzibę ma Stowarzyszenie Urwis oraz Klub Seniora, ale te wkrótce swoją siedzibę będą miały w sąsiadującym z dworem budynkiem dawnej oficyny. Ten gmach też wyremontowano. Od 2021 roku na poddaszu dworu działa także Galeria Obrazów, w której znajduje się ponad dwieście obrazów.

fot. Starostwo Powiatowe w Rybniku

Dwór w Łukowie czeka na odwiedzających, ale trzeba się umówić

Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu się (Referat Funduszy Zewnętrznych, Starostwo Powiatowe w Rybniku tel. tel 32 416 13 57). Wstęp do Dworu jest bezpłatny, a na teren obiektu można wprowadzać psy.  Adres: Dwór w Łukowie Śląskim ul. Dworska 20, 44-282 Łuków Śląski.

Otoczenie dworu urzeka

To co w tym miejscu jest najpiękniejszego – to otoczenie. To urokliwe ścieżki, piękne, drewniane leżaczki sprawiają, że to miejsce urzeka i jest idealną miejscówką do spędzenia kilku godzin na łonie natury. Przy znajdującym się za dworem stawie ustawiono kilka drewnianych leżaków. Wszędzie są ławeczki, a nawet wiata piknikowa. Jest też miejsce na ognisko (można korzystać po konsultacji z właścicielem), ca na trawie można nawet rozłożyć koc i urządzić sobie weekendowy piknik i wsłuchiwać się w wesoły rechot okolicznych żab. Otoczenie dworu jest ogólnodostępne.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024