Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach [FOTO]

Facebook Twitter

Dziś propozycja wakacyjnej wycieczki do Sierakowic. Znajdziemy tam drewniany kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej To obiekt z 1882 roku, leżący na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach: Budowa

Kościół filialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach zbudowany w 1675 r., wieża dzwonna – w 1529 r. (datowania na podstawie badań dendrochronologicznych). Świątynia wzniesiona w konstrukcji zrębowej (orientowana),  ściany w większości pobite gontem. Nawę prezbiterium nakrywają niezależne dachy, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę.

Od zachodu wieża w konstrukcji słupowej, przykryta dachem namiotowym, całość pokryta gontem. W wystroju wnętrza na uwagę zasługują bogate XVII-wieczne dekoracje ścienne, prezentujące sceny biblijne, postaci świętych oraz personifikacje cnót, wykonane przez malarza Jana Ignacego z Olesna. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z przedstawieniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w bocznych – obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej (w XVII-wiecznej odsłonie z koronami Władysławowskimi) oraz Serca Jezusowego.

– czytamy na tablicy informacyjnej.

Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach: Historia

Korzenie istniejącej niegdyś, sierakowickiej parafii sięgają być może XIV w., choć pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1447 roku. Wiemy, iż istniejący tutaj od XV w. kościół w czasach reformacji znalazł się w rękach protestantów. To właśnie mogło być przyczyną zlikwidowania odrębnej parafii. Możliwe także, że parafie w Sierakowicach i Rachowicach były na tyle małe, że władze kościelne zdecydowały się ostatecznie na istnienie jednej. Tak, czy inaczej, nowo wybudowana (w drugiej połowie XVII w.) sierakowicka świątynia stała się kościołem filialnym parafii rachowickiej. Napis na belce tęczowej kościoła wskazuje na rok powstania – 1675. Budowla postawiona została przez cieślę Józefa Jozka, na miejscu poprzedniego obiektu, rozebranego 22 lata wcześniej

– czytamy na stronie Informacji  Turystycznej Województwa Śląskiego.

Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach: Jak dojechać?

Zobacz więcej zdjęć:

Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego

Na szlaku na razie znajduje się 97 obiektów drewnianych. Większość stanowią drewniane kościółki, oprócz nich jest m.in. Dom Tkacza w Bielsku Białej, Beskidzki Dom Zielin, Kaplica Różańcowa w Bukowie, Muzeum w Chorzowie, w Milówce, Dzwonnica w Czernichowie i Paczynie, Kurna Chata w Istebnej, Karczma w Jeleśni, ruchoma szopka w Olsztynie, spichlerz w Olsztynie, Skansen w Pszczynie, karczma w Sławkowie, Pałacyk Myśliwski w Pszczynie, Leśniczówka w Złatnej, Młyn wodny w Złotym Potoku. Więcej o Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego TUTAJ.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj