Pomysł na weekend: Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach [FOTO]
Dziś propozycja wakacyjnej wycieczki do Sierakowic. Znajdziemy tam drewniany kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej To obiekt z 1882 roku, leżący na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Szacowany czas czytania: 02:26
Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach: Budowa
Kościół filialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach zbudowany w 1675 r., wieża dzwonna – w 1529 r. (datowania na podstawie badań dendrochronologicznych). Świątynia wzniesiona w konstrukcji zrębowej (orientowana), ściany w większości pobite gontem. Nawę prezbiterium nakrywają niezależne dachy, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę.
Od zachodu wieża w konstrukcji słupowej, przykryta dachem namiotowym, całość pokryta gontem. W wystroju wnętrza na uwagę zasługują bogate XVII-wieczne dekoracje ścienne, prezentujące sceny biblijne, postaci świętych oraz personifikacje cnót, wykonane przez malarza Jana Ignacego z Olesna. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z przedstawieniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w bocznych – obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej (w XVII-wiecznej odsłonie z koronami Władysławowskimi) oraz Serca Jezusowego.
– czytamy na tablicy informacyjnej.
Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach: Historia
Korzenie istniejącej niegdyś, sierakowickiej parafii sięgają być może XIV w., choć pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1447 roku. Wiemy, iż istniejący tutaj od XV w. kościół w czasach reformacji znalazł się w rękach protestantów. To właśnie mogło być przyczyną zlikwidowania odrębnej parafii. Możliwe także, że parafie w Sierakowicach i Rachowicach były na tyle małe, że władze kościelne zdecydowały się ostatecznie na istnienie jednej. Tak, czy inaczej, nowo wybudowana (w drugiej połowie XVII w.) sierakowicka świątynia stała się kościołem filialnym parafii rachowickiej. Napis na belce tęczowej kościoła wskazuje na rok powstania – 1675. Budowla postawiona została przez cieślę Józefa Jozka, na miejscu poprzedniego obiektu, rozebranego 22 lata wcześniej
– czytamy na stronie Informacji Turystycznej Województwa Śląskiego.
Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach: Jak dojechać?
Zobacz więcej zdjęć:
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego
Na szlaku na razie znajduje się 97 obiektów drewnianych. Większość stanowią drewniane kościółki, oprócz nich jest m.in. Dom Tkacza w Bielsku Białej, Beskidzki Dom Zielin, Kaplica Różańcowa w Bukowie, Muzeum w Chorzowie, w Milówce, Dzwonnica w Czernichowie i Paczynie, Kurna Chata w Istebnej, Karczma w Jeleśni, ruchoma szopka w Olsztynie, spichlerz w Olsztynie, Skansen w Pszczynie, karczma w Sławkowie, Pałacyk Myśliwski w Pszczynie, Leśniczówka w Złatnej, Młyn wodny w Złotym Potoku. Więcej o Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego TUTAJ.
Co warto zobaczyć w okolicy?
- Pomysł na weekend: Park w Sławięcicach. Odwiedź jeden z największych parków na Opolszczyźnie
- Pomysł na weekend: Szwajcaria w Polsce? I to blisko Gliwic. Zapraszamy na spacer do Szwajcarii Rachowickiej [FOTO]
- Pomysł na weekend: Radiostacja gliwicka – najwyższa drewniana konstrukcja w Europie [FOTO]
- Pomysł na weekend: Pałac Ballestremów w Pławniowicach. To miejsce ma klimat [FOTO]