Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Hradec nad Moravicí, czyli dwa zamki w Grodźcu Golęszyckim [FOTO]

Facebook Twitter

"Następnym razem, kiedy będą oglądać Państwo bajkę Disneya, proszę być bardzo uważnym. Już na początku proszę zwrócić uwagę na bramę wejściową do legendarnego zamku z kreskówki z fajerwerkami. Uderzająco przypomina właśnie bramę zamku w Hradcu" – tak poleca wizytę w Hradcu nad Morawicą portal visitczechia.com. To nasz pomysł na weekend.

Pomysł na weekend

Pomysł na weekend: Hradec nad Moravicí po czesku, a po polsku Grodziec Golęszycki

Pierwsze wzmianki o grodzie i zamku pochodzą z połowy XI w. Po pożarze w poł. XIII w. król Przemysł Otokar II zbudował tu gotycki zamek. Ten z czasem przebudowano w stylu renesansowym, a następnie barokowym. Aktualny wygląd rezydencja zawdzięcza ostatniej przebudowie w stylu empire. Biały Pałac wraz z potężną pseudogotycką Białą Wieżą i Czerwonym Zamkiem otacza rozległy park w stylu angielskim.

W XIV w. Grodziec był siedzibą opawskich Przemyślidów i centrum administracyjnym Księstwa Opawskiego. W 1481 r. otrzymał prawa miejskie, herb i przywilej targowy. Od początku XVI w. – jako majtek zastawny – kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnim z nich był Kašpar Pruskovský z Pruskova (ob. pol. Prószków), który w 1585 r. nabył tutejsze dobra i ustanowił je dziedzicznymi. Równocześnie rozpoczął przebudowę zamku na renesansową rezydencję z regularnymi ogrodami i zwierzyńcem. Odtąd Grodziec stał się ważnym centrum dworskiej kultury.

Na usługach rodu pozostawali m.in. lokalni muzycy. Źródła odnotowują istnienie dworskiej kapeli już w 3. cw. XVIII w. W sali teatralnej wystawiano natomiast opery. W 1778 r. majątek grodziecki przeszedł w ręce pruskiej rodziny książęcej Lichnovskich z Voštic (ob. pol. Woszczyce), która na początku XIX w. przebudowała całkowicie zrujnowaną pożarem w 1796 r. rezydencję w duchu modnego wówczas stylu empire.

– czytamy na internetowej stronie zamku.

W II poł. XIX w. książęta Lichnovscy rozpoczęli przebudowę pałacu. Równocześnie zlecili budowę gospodarczego zaplecza, któremu nadali kostium modnego w Prusach neogotyku. Przypominającej malborski zamek budowli nadano nazwę Czerwonego Pałacu. Tam zlokalizowano m.in. pomieszczenia dla służby, stajnie, wozownię itp.
Wtedy też zlikwidowano stary system fortyfikacji, a w jego miejscu założono jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Europie. W części ogrodowej wzniesiono pseudogotycką Białą Wieżę, która docelowo miała być częścią większego zespołu budynków (oranżerii, która miała łączyć ją z bliźniaczą wieżą po przeciwnej stronie).

Do Książąt Lichnovskych pałac należał do 1945 r. Jego właścicielami było łącznie ośmiu przedstawicieli tego rodu. Każdy z nich był osobą gruntownie wykształconą, o rozległych zainteresowaniach i zdolnościach. Wszystko to wpłynęło na społeczno-kulturową rolę grodeckiego pałacu oraz na wysoki poziom zgromadzonych w nim zbiorów artystycznych.

Obok koronowanych głów, wysokich dostojników europejskich dworów i polityków w grodzieckim pałacu Lichnovskych gościli liczni przedstawiciele świata kultury. Grodziec odwiedzili m.in. Ludwig van Beethoven, Franciszek Liszt, Josef Mánes, Gerhart Hauptmann, Hugo von Hofmannsthal, Karl Kraus i córka Liszta Cosima Wagnerová. Książęta Lichnovscy utrzymywali przyjazne relacje z Wolfgangiem Amadeusem Mozartem, Niccolem Paganinim, Alexandrem von Humboldtem, Victorem Hugo, Rainerem Marią Rilkem, Markem Twainem, Fryderykiem Chopinem, Pablem Picassem i Oskarem Kokoschką.

To nasz pomysł na weekend

W maju 1945 r. majątek został skonfiskowany na rzecz Czechosłowacji, a niedługo potem udostępniony zwiedzającym. W latach 1978-2014 r. kompleks pałacowo-parkowy przeszedł generalny remont. Od roku 2013 podlega pod Narodowy Instytut Zabytków.

Hradec nad Moravicí – jak dojechać?

Więcej o zamku dowiecie się na jego stronie internetowej. A najlepiej – odwiedźcie to miejsce! 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024