Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry: Zamek Piastowski w nowej odsłonie

Facebook Twitter

30 odcinków, 30 niezwykłych miejsc, na 30 urodziny Radia 90. Czas na nasz cotygodniowy cykl pod nowym - starym hasłem Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry. Co tydzień pokazujemy wam jak pięknie jest w naszej najbliższej okolicy! Dziś spoglądamy w stronę Raciborza.

Fot. Kraina Górnej Odry

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry. Tym razem zaglądamy do Raciborza

Zaledwie kilkanaście dni temu, 22  marca uroczyście otwarto po renowacji dom książęcy Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Inwestycja przywróciła wnętrzom siedziby władców Górnego Śląskiego historyczny wygląd. Przygotowano nowe wystawy, m.in. wyprawę w magiczny świat średniowiecza. Wnętrza dawnej siedziby książąt opolsko-raciborskich zyskały nowy wystrój i wyposażenie. Pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przywrócono im historyczny wygląd. Komnaty zapełniły nowe, ciekawe wystawy. Trwająca ponad rok inwestycję, ze środków Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład oraz własnych, przeprowadził Powiat Raciborskiego.

Na tym jednak nie koniec. W kwietniu gotowa będzie w słodowni duża wystawa multimedialna poświęcona średniowiecznym dziejom Górnego Śląska. To jedna z większych tego typu ekspozycji w Polsce.

Fot. Kraina Górnej Odry/ Pomysł na weekend  Raciborzu

Co można zobaczyć w Domu Książęcym?

To przede wszystkim multimedialna prezentację „Na raciborskim zamku”, sala tronowa z ekspozycją „Skarby raciborskiej kolegiaty”, wystawa „Władcy mórz” z modelami wielkich żaglowców wojennych, a także XIX-wieczny gabinet księcia von Ratibor, i zbiór ponad trzystu eksponatów – militariów z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Imperium Osmańskiego. Dostępna jest także wystawa nawiązująca do średniowiecza (zbrojownia, izba wojów, kuchnia, ryneczek rzemieślników). Atrakcją tej ostatniej jest również komnata alchemika i chata czarownicy. To wszystko efekt zakończonego w marcu 2024 r. remontu Domu Książęcego w ramach projektu pn. „Adaptacja budynku Słodowni i modernizacja Domu Książęcego na centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną na Zamku Piastowskim w Raciborzu”.

Zobacz zdjęcia (autor: Kraina Górnej Odry)

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry: Zamek Piastowski i ciekawostki o tym miejscu

Badania archeologiczne wskazują na powstanie grodu w wieku X. Raciborski gród wzmiankowany jest przez Galla Anonima, który wspomina, iż w 1108 r. wojska Bolesława Krzywoustego odbiły budowlę z rąk Morawian. O tym, że gród był dobrze ufortyfikowany, świadczy odparcie w 1241 r. ataku Tatarów. Początkowo była to budowla drewniano-ziemna, później wzniesiono kolejne części z kamienia, zaś pierwsze partie ceglane powstały prawdopodobnie w  XIII wieku.

Na dziedzińcu zamkowym znajduje się czerwona budowla – to odwzorowany zarys baszty. Do XVII wieku taka baszta znajdowała się na raciborskim zamku. W jej środku jest też wejście, w którym rozpoczyna się tajemne przejście prowadzące z raciborskiego zamku pod rzeką Odrą do obecnego Muzeum. Czy można tamtędy jeszcze przechodzić? Tego musisz się dowiedzieć będąc na miejscu podczas zwiedzania zamku z przewodnikiem.

Do lat 60. XX wieku znajdował się tu także budynek barokowy ze słynną tancbudą, który spłonął podczas jednej z zabaw sylwestrowych w latach 60. ubiegłego wieku. Ależ się wówczas dobrze bawiono! Co ciekawe, na tym nieistniejącym już budynku, w narożu, znajdowała się słynna głowa Tatara – mongolskiego wodza. Miała wskazywać skarb, który najprawdopodobniej był ukryty pod zamkową studnią znajdującą się na dziedzińcu. Być może tym skarbem był do dziś funkcjonujący raciborski browar, bo jak wszystkim wiadomo kolor piwa jest podobny do złota.

Fot. Kraina Górnej Odry/ Pomysł na weekend  Raciborzu

Nieodłączną częścią dziedzińca Zamku Piastowskiego w Raciborzu jest kultowy Browar Zamkowy Racibórz

Tuż obok Zamku znajduje się siedziba Browaru Zamkowego w Raciborzu, który ma najstarsze tradycje piwowarskie na Górnym Śląsku. To tu poznać można historię piwowarstwa oraz metod warzenia piwa.

Browar istniał już przed 1532 r., warząc piwo na potrzeby dworu miejscowych książąt i ich służby. W 1567 r. został wzmiankowany w księdze gruntowej dóbr komory raciborskiej. We wpisie odnotowano, że posiadacz zamku utrzymywał piwowara wraz z pomocnikiem, zaś „browar z dobrą panwią” położony był przy murze zamkowym. W 1840 r. tenże przestarzały przybytek złocistego napoju, na przestrzeni 300 lat nieznacznie tylko zmodernizowany, dostał się we władanie rodziny książąt von Ratibor – wielkich górnośląskich posiadaczy ziemskich, stale rezydujących w Opactwie Cysterskim w Rudach.  Ciekawostką jest fakt, iż Browar i Zamek odwiedził sam Robert Makłowicz.

Fot. Kraina Górnej Odry

Po dziś dzień w Browarze Zamkowym hołduje się raciborskiej tradycji warzenia. Piwo, niezmiennie, powstaje tylko z pełnowartościowych i naturalnych składników, a cały proces fermentacji odbywa się jak przed wiekami w otwartych kadziach. W skarpie zamkowego wzgórza piwo leżakuje przez okres minimum 4 tygodni do nawet kilku miesięcy w zależności od stylu. W tym czasie nabiera swoich wyjątkowych walorów smakowych i zapachowych, a także w sposób naturalny nasyca się dwutlenkiem węgla.

W 2021 r.  powstało przejście, które połączyło dziedziniec Zamku Piastowskiego z salą degustacyjną Browaru. Wyjątkowa architektura sali, której okna wychodzą z jednej strony na dziedziniec Browaru, a z drugiej na dziedziniec zamku sprawia, że nie można oderwać od niej wzroku, a przebywanie w niej to sama przyjemność.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj