Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend. Sztolnia ćwiczebna w PCKiU w Wodzisławiu Śląskim

Facebook Twitter

Jak co roku, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. z okazji Barbórki zaprasza do odwiedzenia Górniczej Sztolni Ćwiczebnej, największego tego rodzaju zespołu wyrobisk górniczych imitującego podziemie kopalni. I to jest pomysł na weekend!

pomysł na weekend
fot.powiatwodzislawski.pl

Pomysł na weekend – wejdź pod ziemię

Tylko jeden dzień w roku i tylko przez kilka godzin. Największy tego rodzaju zespół wyrobisk górniczych imitujący podziemie kopalni, będzie można zobaczyć w sobotę (2.12). Jak co roku z okazji Dni Górnika, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim otwiera dla zwiedzających Górniczą Sztolnię Ćwiczebną.

Będzie to jedyna okazja do zwiedzenia obiektu. Na co dzień sztolnia jest bowiem wykorzystywana w kształceniu przyszłych specjalistów pracy pod ziemią.

Zwiedzanie będzie możliwe od 8:30 do 13:30. W programie m.in. spotkanie ze skarbnikiem, prezentacja parku drukarek 3D, a także spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży w ultranowoczesnych pracowniach szkolnych, m.in. w sali robotów i wiele innych atrakcji.

To tutaj znajduje się prawdziwy kombajn, podziemna kolejka i całe oprzyrządowanie, na którym co dzień pracują górnicy. Mimo że kilka metrów pod ziemią, to poczuć się możemy jak w prawdziwej kopalni

– mówi emerytowany kierownik ćwiczebnej sztolni, Jan Jureczko:

Jan Jureczko: Dlatego, że obsługa urządzeń poszczególnych wymaga dodatkowych kursów specjalistycznych na dane urządzenie, po to, by nabyć uprawnienia. Natomiast zasady bezpiecznej obsługi wszystkich tych urządzeń, które tam można zobaczyć, to jest to, o co nam najbardziej chodzi. Ten młody człowiek, który znajdzie się w kopalni, on musi wiedzieć jak reagować, on musi znać te wszystkie zagrożenia, żeby sam nie być powodem wypadku.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy, w szczególności rodziny z dziećmi!

– piszą organizatorzy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024