Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zajrzyjcie do wnętrza zabytkowego kościoła w Palowicach [FOTO]

Facebook Twitter

Deska po desce - rozebrano go i przeniesiono z Leszczyn do sąsiedniej wsi. I dziś jest najcenniejszą perełką dla mieszkańców niewielkich Palowic. W ramach cyklu Pomysł na weekend zachęcamy was dziś do zajrzenia w zabytkowe wnętrza drewnianego kościoła w Palowicach.

Pomysł na weekend - poznaj zabytkowy kościół w Palowicach

Pomysł na weekend: drewniany kościół w Palowicach

Kościół Trójcy Przenajświętszej – to zabytek, jeden z najpiękniejszych w okolicach przykładów architektury drewnianej, zachowany w stanie idealnym. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli rybnickiej. Historia kościoła jest niesamowita, bo trzeba powiedzieć, że nie został on wcale zbudowany w Palowicach…

Kościół w Palowicach – historia

Drewniana świątynia, którą dziś podziwiać możemy w niewielkiej wsi Palowice w gminie Czerwionka-Leszczyny, zbudowany został w … sąsiednich Leszczynach. Powstał on przy dzisiejszej ulicy ks. Pojdy. Jego budowę rozpoczęto w 1594 r., a zakończono budową wieży przez cieślę Jana Ożgę w 1606 roku. Fundatorem prawdopodobnie był właściciel miejscowości pochodzący z rodu Welczek. Według danych z kościelnych archiwów wiemy, że leszczyński kościół miał 13 łokci szerokości, 23 łokcie długości, cztery okna oraz dwoje drzwi. Wnętrze było jako tako ozdobne, ściany ozdobione były malowidłami przedstawiającymi cuda i mękę Jezusa oraz Sąd Ostateczny.  W kościele były trzy ołtarze rzeźbione, pomalowane i pozłocone. W głównym znajdował się obraz Najświętszej Trójcy. Wokół kościoła znajdował się cmentarz.

Mało kto wie, że kościół ten znalazł się na projektowanym przez Bank Polski na emigracji banknocie 20-złotowym. Wzór antydatowany jest na rok 1939. Na przedniej stronie przedstawia dziewczynę w śląskim stroju ludowym, na stronie tylnej leszczyński kościół.

Pomysł na weekend: zobacz kościół przeniesiony deska po desce

Do czasów wybudowania nowego kościoła w Leszczynach był on jedyną świątynią dla rozrastającej się parafii. Wykorzystywano go regularnie w zasadzie do okresu międzywojennego. Kiedy w Leszczynach, po wojnie dokończono budowę murowanej świątyni i przeniesieniu nabożeństw do nowego kościoła, służył głównie jako salka katechetyczna. W roku 1981 r. został przeniesiony do Palowic.

Dokładnie 16 października 1977 roku palowicki kronikarz Sylwester Musiolik, zanotował w Kronice Palowic słowa: „niedziela ta będzie chyba początkową datą w historii przyszłego kościoła w Palowicach”. Powodem tegoż wpisu był list pasterski ordynariusza diecezji katowickiej ks. Bp Herberta Bednorza o konieczności przeniesienia drewnianego, zabytkowego i zarazem opuszczonego kościoła z Leszczyn do Palowic.

Dopiero trzy lata później, dokładnie w Niedzielę Palmową 30 marca 1980 roku proboszcz obwieścił: wydano urzędową zgodę na przeniesienie kościoła z Leszczyn do Palowic. Został więc zakończony, trwający 30 miesięcy, etap koncepcyjny. Ostatecznie wielkie przenosiny – deska po desce – zakończono w  roku 1981.

Szybkie przenosiny – to zasługa mieszkańców

Jak czytamy na stronie internetowej parafii – prace nad rekonstrukcją zabytku trwały zaledwie ponad 5 miesięcy, a zasługą tego jest poświęcenie wielu parafian, a także wielu innych ludzi, którzy pracowali na tejże budowie. Najpierw z zadania wzorowo wywiązała się ekipa cieśli z Orawy, a później dokonano rekonstrukcji wieży – jednego z najtrudniejszych do rekonstrukcji elementów kościoła. Kolejnym etapem była budowa zakrystii, następnym wystrój kościoła. Inne, nie mniej ważne prace w końcu dobiegły końca. Dokładnie 21 października 1981 roku odbyła się uroczysta msza św. została odprawiona nie wewnątrz świątyni, ale przy specjalnie zbudowanym ołtarzu polowym.

Fot. Parafia w Palowicach

W Leszczynach też została pamiątka po drewniany kościółku

W Leszczynach, na miejscu gdzie stał drewniany kościół przeniesiony do Palowic wykonano w 2006 roku aranżację miejsca posadowienia dawnego kościoła. Obejmowała ona prace odkrywkowe, konserwatorskie i rekonstrukcyjne. Dokonano odkrywek fundamentów, osuszenia terenu wokół kościoła oraz odsłonięcia zachowanej posadzki. Na odkrytych fundamentach zrekonstruowano rzut kościoła.

Pomysł na weekend: kościół w Palowicach dziś

Kościół w Palowicach przeszedł na przestrzeni ostatniej dekady wielką rekonstrukcję. Obiekt został także wyposażone w specjalistyczny system przeciwpożarowy. Ale to, co zasługuje na szczególną uwagę, to jego niezwykle efektowne otoczenie. To nie jest kościół wbity pomiędzy palowickie posesje, to perełka, na której podziwianie trzeba poświęcić co najmniej kilkadziesiąt minut. Tym bardziej, że opleciony drewnianym ogrodzeniem kościół z zewnątrz przypomina jeden z dworskich obiektów znanych nam „Pana Wołodyjowskiego” czy czasów Skrzetuskiego i „Ogniem i mieczem”. Warto spojrzeć nie tylko zabytkowe wnętrze, efektowne zdobienia, przepiękne ołtarze, ale także bujna roślinność otaczająca obiekt sakralny.

Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Przenajświętszej w Palowicach

ul. Woszczycka 17a, 44-246 Palowice

tel. 32 427-40-44, e-mail: [email protected]

Pomysł na weekend – jak dojechać:

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj