Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zobacz relikwie św. Walentego, patrona zakochanych

Facebook Twitter

Walentynki czyli święto zakochanych już wprawdzie za nami, ale postanowiliśmy w ramach naszego cyklu "pomysł na weekend" zaprosić was do Bazyliki w Rudach, gdzie podziwiać można relikwie św. Walentego, patrona zakochanych. A jeśli do tej wizyty dołożycie spacer po parkowych alejach w Rudach wyjdzie całkiem sympatyczny "scenariusz" na nieco spóźnioną, walentynkową randkę.

Pomysł na weekend: odwiedzamy relikwie św. Walentego w Rudach

Pomysł na weekend: zobacz relikwie św. Walentego

Obchodzone 14 lutego święto zakochanych to przede wszystkim wyśmienita okazja do romantycznych randek, kolacji i spacerów we dwoje. Ale nie tylko… My, w ramach naszego cyklu „pomysł na weekend” zachęcamy Was do odwiedzenia Bazyliki w Rudach Raciborskich, czyli jednego z nielicznych kościołów w Polsce, gdzie znaleźć można relikwie św. Walentego patrona zakochanych. A jeśli dodamy do wizyty w kościele kolację w pobliskiej restauracji, czy spacer parkowymi alejkami – wyjdzie nam całkiem przyjemny „scenariusz” na randkę ze swoją drugą połówką.

Pomysł na weekend: najpierw kościół, potem spacer alejkami

Pomysł na weekend: Kim był św. Walenty?

Z przekazów historycznych wiemy, że Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Twierdził, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie mają rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.

Według przekazów i legend był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami (zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją), a  współcześnie został uznany za patrona zakochanych. 

Relikwie św. Walentego skradziono

Czciciele św. Walentego mogą nawiedzić jego relikwie w pocysterskim kościele Wniebowzięcia NMP w Rudach Wielkich. Pierwsze relikwie św. Walentego zostały sprowadzone do miejscowej bazyliki prawdopodobnie jeszcze w XVII wieku przez Cystersów. To był wyraz troski o rodzinę, bo Walenty jest także patronem rodziny. Niestety, w Rudach nie ma dokumentu potwierdzającego ich autentyczność, ale wiadomo, że Chełmno otrzymało swoje relikwie 22 maja 1630 roku. Przypuszcza się, że do Rud trafiły w tym samym czasie.

W 2014 roku miała miejsce zuchwała kradzież i relikwie św. Walentego oraz bł. Karoliny – zniknęły. Sprawca kradzieży przepiłował kraty okna, wyłamał je i wszedł do środka. Jak ustalili śledczy, z niezwykłą dokładnością przemieszczał się po świątyni. Znał martwe punkty czujników uruchamiających alarm. Nie mógł zbić szyby, za którą znajdowały się relikwie św. Walentego i bł. Karoliny, więc na siłę odłamał kawałek drewnianej ramy, by wyciągnąć obie relikwie.

Po tym zdarzeniu, kiedy ani relikwii ani złodzieja, nie udało się zatrzymać, okazało się, że miejscowy proboszcz – przezornie – w kościelnej gablocie nie umieścił całych relikwii. Część z nich przeleżała w zamknięciu. – W 2010 roku parafia Wszystkich Świętych w Gliwicach chciała je wypożyczyć na nabożeństwo w intencji młodzieży. Wyciągnąłem je, zacząłem polerować relikwiarz i pomyślałem, że skoro tam jest kilka kosteczek, to jedną albo dwie schowam w sejfie – opowiadał wówczas w mediach rudzki ksiądz proboszcz.

Niemal rok po kradzieży relikwie św. Walentego ponownie wprowadzono do kościoła. Znajdują się one w ołtarzu św. Floriana po prawej stronie bazyliki, obok kaplicy Matki Bożej.

Wcześniej, bo jeszcze w listopadzie do bazyliki trafiły relikwie bł. Karoliny. W setną rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny, która została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza 18 listopada 1914 r.

Gdzie jeszcze są relikwie św. Walentego?

  • w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Łączniku,
  • w Krobi, archidiecezja poznańska,
  • na prawym ołtarzu kaplicy Świętych Relikwii klasztoru jasnogórskiego w Częstochowie,
  • relikwie świętego znajdują się również w Lublinie w dwóch kościołach: Nawrócenia świętego Pawła i św. Mikołaja,
  • w sanktuarium św. Walentego w Bieruniu,
  • w kościele św. Katarzyny w Grodzisku,
  • w kościele św. Walentego w Kłocku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj