Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 400 tys. zł mandatów za brak paragonów. Administracja Skarbowa podsumowała kontrole podczas ferii

Facebook Twitter

W takcie ferii funkcjonariusze i pracownicy ze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowali czy przedsiębiorcy wydają klientom paragony fiskalne. KAS ukarała mandatami 269 przedsiębiorców, którzy nie rejestrowali obrotu na kasach fiskalnych. Łączna wartość wystawionych mandatów to 435 tys. zł.

warunki w Beskidach są dobre

Sporo mandatów wystawia Administracja Skarbowa za brak paragonów

Jak co roku, w turystycznych miejscowościach, ale też poza nimi, podczas trwania ferii zimowych dużym powodzeniem cieszą się usługi rekreacyjne, sportowe, transportowe, gastronomiczne oraz w zakresie serwisu sprzętu sportowego.

Okres ferii to również czas wzmożonych kontroli związanych z badaniem czy przedsiębiorcy, którzy świadczą takie usługi rzetelnie, rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych.

Funkcjonariusze i pracownicy ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach sprawdzili czy tak jest i przeprowadzili ponad 850 kontroli oraz nabyć sprawdzających. Działania realizowali na terenie województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, opolskiego i wielkopolskiego.

Okazało się, że 269 przedsiębiorców nie zarejestrowało obrotu za pomocą kasy fiskalnej.

Nierzetelni właściciele firm zostali ukarani mandatami za wykroczenia skarbowe w łącznej kwocie ponad 435 tys. zł. W niektórych przypadkach kwoty mandatów sięgały 10 i 20 tys. zł.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub – za zgodą nabywcy – w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Ten, kto wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego, o którym mowa wyżej, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe, która może być nałożona w formie mandatu karnego w kwocie od 420,20 zł do 21.210,00 zł.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj