Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Poważne pytania o szkoły w regionie

Facebook Twitter

Poważne, konkretne pytania samorządowców i uśmiech na twarzy ministra. Maciej Jakubowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej spotkał się z prezydentami, burmistrzami, wójtami z naszego regionu, a także z naczelnikami wydziałów odpowiedzialnych za oświatę. Co miał im do powiedzenia?

Tematów było wiele, pytania dotyczyły zmian w Karcie Nauczyciela i wysokości subwencji.

– ocenia Maciej Jakubowski. Od 1 września pracę straci pewna grupa nauczycieli: w Rybniku to blisko 90 osób, w Wodzisławiu 30, w Żorach – 9. To zarówno zwolnienia, jak i nieprzedłużone umowy zawarte na czas określony. W Jastrzębiu ostateczna liczba pedagogów, którzy od nowego roku szkolnego nie pójdą do pracy będzie znana w sierpniu. Samorządowcy mówią, że wszystko z powodu niżu, ale i rosnących kosztów:

Według Jakubowskiego samorządy nie dopłacają do oświaty więcej niż w latach ubiegłych, a subwencje nie są przecież jedynym źródłem finansowania szkół:

Ilu 6- latków pójdzie do szkół, ilu 3-latków nie dostanie się do przedszkoli, ilu nauczycieli straci pracę – kiedy uspokoi się sytuacja w oświacie?

Maciej Jakubowski zapowiedział w Wodzisławiu zmiany w Karcie Nauczyciela, chodzi przede wszystkim o zasady przyznawania nauczycielom urlopów zdrowotnych i wysokość dodatku wiejskiego. Być może pojawi się dodatek motywacyjny i system nagradzania nauczycieli za ich pracę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2020