Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiat cieszyński właścicielem dworu Kossaków. Co dalej z tym historycznym miejscem? [FOTO]

Facebook Twitter

Po dwóch latach starań powiat cieszyński stał się właścicielem dworu Kossaków w Górkach Wielkich. Po podpisaniu dwóch aktów notarialnych, od tej pory, to samorząd będzie dysponował tym dziedzictwem kulturowym i historycznym na skalę całej Polski.

Mówi Radiu 90 Janina Żagan, wicestarosta powiatu cieszyńskiego:

Janina Żagan: Po pierwsze przystępujemy do remontu tego miejsca, które wymaga najpilniej remontu, czyli do zabytkowego spichlerza. Stanie się takim centrum kultury, edukacji i wszystko, co jest związane z Zofią Kossak, z jej twórczością, z rodziną Kossaków i z ludźmi, którzy w pewnym sensie związani byli z Górkami Wielkimi.

Janina Żagan, wicestarosta powiatu cieszyńskiego

Jak zaznacza starosta Żagan, ta transakcja to wielki sukces powiatu cieszyńskiego, a także krok ku temu, by kultura w regionie mogła się lepiej rozwijać:

Janina Żagan: Teren piękny, ponad 1,5 hektara pięknego parku. W tym parku znajdują się obiekty, które już w tej chwili funkcjonują, czyli oddział muzeum cieszyńskiego Zofii Kossak, a także cześć ruin dworu. Ta część wyremontowana też jest miejscem spotkań, miejscem, gdzie można organizować wystawy, prelekcje i różne sprawy związane z Zofią Kossak i jej twórczością.

Samorząd w Cieszynie na rozwój obiektu otrzymał 13 mln zł z Programu Rządowego „Polski Ład”. Dwór Kossaków bierze także udział w ogólnopolskim konkursie „Nasz zabytek”. w nim można otrzymać kwotę 1 miliona złotych:

Janina Żagan: Remont spichlerza to jest już sprawa jakby załatwiona, a na ruiny powiatu w tej chwili nie stać. Ten remont ruin można w tej chwili wykonać za pieniądze pozyskane w akcji. Głosując na ten zabytek, przyczyniamy się do tego, że Górki Wielkie, ruiny zamku, dostaną milion złotych. Ten milion zostanie przeznaczony na zabezpieczenie ruin tej części, która jest nieużytkowa.

 

W głosowaniu może brać udział każdy bez względu na miejsce zamieszkania. Możesz zrobić to TUTAJ. Zobacz także utworzone wydarzenie w mediach społecznościowych: TUTAJ.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj