Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Powrót do szkół od września. Na jakich zasadach?

Facebook Twitter

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawia dziś (12.08.) zasady powrotu uczniów do szkół. Wiadomo, że od 1 września zdecydowana większość młodych ludzi ma wrócić na lekcje do szkoły.

Fot. Bru-nO \ pixabay.com

MEN przewiduje naukę w trzech systemach:

  • nauki stacjonarnej
  • mieszanej
  • zdalnej

O tym jaka ma być w danej szkole ma decydować Powiatowy Inspektor Sanitarny, a nie dyrektor szkoły. Nauczanie zdalne oznacza, że wszyscy uczniowie i nauczyciele przechodzą na taki sposób nauki. Najwięcej wątpliwości i pytań budzi model mieszany. Ministerstwo chciałoby, aby w tych dwóch rozwiązaniach nauka trwała maksymalnie tydzień lub dwa. Mówi się o jednej sali dla jednej klasy lub podzieleniu klasy na dwie grupy.

Oprócz przepisów trzeba włączyć rozum

– mówił na konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Ciągle nie wiadomo co ze szkołami w czerwonych i żółtych strefach. Tu decyzję ma podejmować sanepid.

Obecna sytuacja epidemiczna według Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pozwala na to, aby w przytłaczającej większości naszego kraju, w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych, w zdecydowanej większości szkół, przedszkoli, żłobków, można był przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami” – powiedział minister edukacji. „Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół

– dodał szef resortu edukacji.

Przytłaczająca większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby te wytyczne, o których mówiliśmy już w ubiegłym tygodniu spokojnie wcielać w życie i aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach „żółtych” i kilku powiatach „czerwonych, mogą być jakieś dodatkowe procedury i obostrzenia.

– przekazał Piontkowski i dodał, że MEN podejmując decyzję o powrocie do szkół kierowało się nie tylko polskimi doświadczeniami, ale również tym, co dzieje się w różnych krajach Europy i świata.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj