Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prime Orchestra: wypełniają po brzegi sale koncertowe i zbierają pieniądze dla Ukrainy [FOTO]

Facebook Twitter

Zagrali znakomity koncert i zebrali darowizny na rzecz Ukrainy. W Teatrze Ziemi Rybnickiej wystąpiła w środę (15.11.) Prime Orchestra.

Prime Orchestra

Prime Orchestra w Teatrze Ziemi Rybnickiej

To kilkudziesięcioosobowy zespół z Charkowa łączący big-band, orkiestrę smyczkową, grupę rockową, wokalistów i DJ-a. W Charkowie zagrali po raz ostatni 14 lutego 2022 roku na Walentynki, dziesięć dni później wybuchła wojna. Od tego czasu już nie zagrali w Ukrainie:

Prime Orchestra: Na samym początku ten zespół to był eksperyment, żeby spróbować, czy da się połączyć współczesną muzykę rock, a także klasyczną muzykę, a potem jak już rozpoczęła się wojna w 2022 roku, to zespół wyjechał za granicę. Było trudno w ogóle wszystkie instrumenty z Ukrainy przywieźć, bo do autobusów ewakuacyjnych nie można było nawet ze sobą zabrać rzeczy. Wszyscy mieli jeden plecak, tylko dokumenty. Niektórzy ludzie nie rozumieli, że instrument to sens życia, że nie można go zostawić.

Radio 90: Jest do czego wracać?

Prime Orchestra: Nie każdy ma gdzie wracać, bo część zespołu jest z Donbasu, na razie ta część Ukrainy jest okupowana.

Radio 90: Dochód z koncertu przeznaczony jest na pomoc Ukrainie, tak?

Prime Orchestra: Te wszystkie pieniądze idą na karetki, na agregaty, na drony, żeby pomóc tym ludziom, którzy nie mogą sami sobie pomóc. Najczęściej to idzie na pierwszą linię frontu.

Radio 90: Jesteście bardzo entuzjastycznie przyjmowani przez publiczność.

Prime Orchestra: Polska jest najbliższym krajem dla Ukrainy, która pierwsza wyciągnęła do nas rękę. Na sali słychać duże emocje i dostajemy tę energię i to po prostu niesamowite uczucie.

A z dyrygentem Prime Orchestra Denysem Dorozhynsiym, wiolenczolistką Anastasiią Popovą oraz gitarzystą Oleksiyem Khorolskyi rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024