Prognoza pogody nie pozostawia złudzeń: Opady śniegu przez kolejne godziny! WASZE ZDJĘCIA [WIDEO,FOTO]
Wraz z meteorologiczną zimą (1.12.) przyszła ta prawdziwa. Choć na razie nie możemy narzekać na srogi mróz, to jednak padający od kilkunastu godzin śnieg, już sprawia, że już można mieć problem z pokonaniem niektórych odcinków dróg. Jaka jest prognoza pogody na najbliższe dni?
Na razie bez większych problemów na drogach. Główne trakty są przejezdne, chociaż jeździć trzeba naprawdę ostrożnie. Miejscami drogi widać, że są odśnieżone, jednak padający cały czas śnieg sprawia, że drogowcy będą mieć dziś dużo pracy.
Temperatura nieco poniżej zera -1 do -3 stopni powoduje, że wcześniejsze opady deszczu ze śniegiem zaczynają zamarzać. A to powoduje, że drogi są śliskie i nawet jeżeli czarne to miejscami bardzo śliskie. Opady występują już od wczorajszego wieczora (1.12.) i tak będzie wg synoptyków do jutrzejszego (3.12.) poranka.
Prognoza pogody na 2 i 3 grudnia.
Jak informuje IMGW, niemal cała Europa jest pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad północnymi Włochami i Węgrami oraz Irlandią, jedynie Skandynawia i Portugalia są w zasięgu wyżów. Polska nadal jest w zasięgu wspomnianego niżu z ośrodkami nad północnymi Włochami oraz nad Węgrami. Na południu kraju oddziałuje front ciepły. Krańce południowo-wschodnie są w ciepłej masie powietrza polarnego morskiego, z kolei nad pozostały obszar Polski napływa coraz chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.
Jak informuje IMGW, niemal cała Europa jest pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad północnymi Włochami i Węgrami oraz Irlandią, jedynie Skandynawia i Portugalia są w zasięgu wyżów. Polska nadal jest w zasięgu wspomnianego niżu z ośrodkami nad północnymi Włochami oraz nad Węgrami. Na południu kraju oddziałuje front ciepły. Krańce południowo-wschodnie są w ciepłej masie powietrza polarnego morskiego, z kolei nad pozostały obszar Polski napływa coraz chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.
Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 994 hPa i będzie się wahać.
W sobotę zachmurzenie całkowite, na północy z przejaśnieniami. Początkowo miejscami na północy marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Niemal w całym kraju opady śniegu, na południu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym i ograniczające widzialność do 300 m. Przyrost pokrywy śnieżnej w południowej i południowo-wschodniej części kraju o 5 cm do 12 cm, miejscami w województwie małopolskim i podkarpackim oraz na południu lubelskiego do 20 cm, a w Karpatach do 25 cm.
Na południowym wschodzie miejscami śnieg będzie przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący i powodujący gołoledź. Prognozowana suma opadów w Bieszczadach od 10 mm do 20 mm. Na wybrzeżu i Pomorzu przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu oraz możliwy przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 5 cm. Temperatura maksymalna od -3 st. C do 0 st. C; cieplej na krańcach południowo-wschodnich i nad morzem, od 0 st. C do 4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty, z kierunków północnych, tylko początkowo na północnym wschodzie słaby, zmienny. W Karpatach porywy wiatru do 80 km/h, a w Sudetach do 65 km/h. Porywy wiatru mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne, nie tylko w górach.
W nocy zachmurzenie całkowite, na północy z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu, w południowo-wschodniej części Polski okresami o natężeniu umiarkowanym i tam przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm do 15 cm. Przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm możliwy także nad morzem. Na krańcach południowo-wschodnich zanikające marznące opady deszczu powodujące gołoledź. Lokalnie w centrum kraju marznące mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -8 st. C do -3 st. C; cieplej nad morzem od -3 st. C do 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w południowej połowie kraju porywisty, z kierunków północnych, na zachodzie skręcający na zachodni. W górach porywy wiatru do 65 km/h. Porywy wiatru mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne, nie tylko w górach.
W niedzielę zachmurzenie duże, po południu możliwe większe przejaśnienia. Opady śniegu, nad samym morzem także deszczu ze śniegiem. Przyrost pokrywy śnieżnej na południu i północy miejscami o 5 cm, a w Karpatach o 10 cm do 15 cm. Temperatura maksymalna od -4 st. C do 0 st. C, nad morzem do 4 st. C; chłodniej w rejonach podgórskich Karpat, lokalnie około -6 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W górach porywy wiatru do 65 km/h. Porywy wiatru mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne, nie tylko w górach.
W sobotę w Warszawie zachmurzenie duże. Po południu i wieczorem możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna około -2 st. C. Wiatr słaby, północno-wschodni.
W nocy zachmurzenie duże z opadami śniegu. Temperatura minimalna około -3 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni skręcający na północno-zachodni.
W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna około 0 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
(PAP/IMGW)
Poniżej zdjęcia z Lubomi od naszej słuchaczki
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!
Czytaj także:
- Bieg Barbórkowy na finał tegorocznego sezonu. Kierowcy musicie się liczyć z utrudnieniami!
- Rusza sezon narciarski. Także w Szczyrku
- Beskidy: To dopiero listopad, a w Wiśle rusza sezon narciarski