Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Program naprawczy dla PGG? „To szaleństwo”- mówią związkowcy [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

Program naprawczy już oficjalnie zaprezentowany związkom zawodowym. W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwa spotkanie, na którym zarząd Polskiej Grupy Górniczej prezentuje plan naprawczy dla swoich kopalń.

fot. facebook.com/Śląski-Urząd-Wojewódzki-w-Katowicach

W tych rozmowach uczestniczy wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, choć nie wypowiadał się przed rozpoczęciem spotkania.

Prezes PGG Tomasz Rogala powiedział krótko:

Rozmowy będą trudne, plan ma zachować jak najwięcej miejsc pracy. A zakłada likwidację- jeszcze w tym roku- kopalń przynoszących największe straty w ostatnich latach: to kopalnie Ruda i Wujek.

Jak podała Polska Agencja Prasowa:

Zakłady zatrudniają łącznie ok. 7,7 tys. osób.

Plan naprawczy zakłada także zmiany w sposobie wynagradzania górników, to m.in. zawieszenie na trzy lata wypłat tzw. czternastej pensji oraz uzależnienie 30% wynagrodzeń górników od efektywności pracy.

Dominik Kolorz, szef śląsko- dąbrowskiej Solidarności, jeszcze przed spotkaniem powiedział:

Związki zawodowe są przygotowane do rozmów, ale na temat transformacji górnictwa, która powinna trwać 40 lat.

AKTUALIZACJA wtorek (28.07.) godz. 14.00:

W przerwie spotkania poinformowano, że zarząd PGG nie przedstawił planu naprawczego, związki zawodowe nie poznały więc oficjalnie tego planu. Z informacji rzecznika Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że zarząd zrezygnował z prezentacji planu, ponieważ związkowcy, do których docierały nieoficjalne szczegóły, odrzuciły jego założenia, twierdząc, że jest nie do zaakceptowania. Pojawiła się informacja, że nowe propozycje wypracuje zespół z udziałem związkowców.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023