Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami Hoym Industry Fest. „Będzie jeszcze bardziej śląsko i industrialnie”

Facebook Twitter

Industrialne święto w Rybniku. Przed nami piąta edycja Hoym Industry Fest. 31 lipca na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu będzie można posłuchać muzyki, obejrzeć wystawę, wziąć udział w prelekcjach i pograć w retro gry. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie jeszcze bardziej śląsko i industrialnie. Co przygotowali w tym roku?

Rozmawialiśmy z Andrzejem Kiesiem, organizatorem festiwalu.

Radio 90: Kolejna edycja Hoym Industry Fest przed nami.

Andrzej Kieś: Zgadza się, to już 5. edycja, więc taki nasz mały jubileusz.

Radio 90: Co w tym roku przygotowaliście?

Andrzej Kieś: Czekają nas koncerty zespołów elektronicznych i industrialnych, będą prelekcje, odbędzie się też wystawa zdjęć industrialnych, a dla miłośników retro grania czekają dawne komputery i gry.

Radio 90: Jaki klimat zapowiadacie w tym roku?

Andrzej Kieś: W tym roku będzie klimat jeszcze bardziej śląski i jeszcze bardziej industrialny. Zagra zespół Düsseldorf, który swoje korzenie ma w Katowicach. Zaczynał jeszcze w latach 80. jako jeden z pierwszych elektronicznych zespołów w naszym kraju, zarazem jest to zespół bardzo zakorzeniony w naszej śląskości. Będzie do nieczęsta okazja do tego, żeby zobaczyć ich na żywo. Obecnie występuje w dwuosobowym składzie zasilony żywą perkusją. Na scenie wystąpi także tradycyjnie już reprezentant sceny rybnickiej, w tym roku będzie to zespół Bukowicz, który promuje nową epkę pt. Madera. Zaprezentuje się też zespół Stealth z Końskiego, miejscowości z województwa świętokrzyskiego. Będzie to artysta wykonujący muzykę syntwave inspirowaną latami 80. Na scenie wystąpią także solowi artyści: jeden ukrywający się pod enigmatyczną nazwą 10th Floor Sunset, będzie to spokojna ambientowa muzyka z syntezatorów, a całą imprezę zakończy Nothing Has Changed z Tarnowskich Gór, będzie to bardziej radykalny noise industrial elektro.

Radio 90: Do zobaczenia będzie także wystawa.

Andrzej Kieś: W tym roku naszą wystawę ukierunkowaliśmy w stronę fotografii industrialnej. Pokażemy trzech fotografów, którzy ten rodzaj fotografii prezentują w indywidualny sposób. Od nas z Rybnika zaprezentuje się Sebastian Rosiak. Jest to fotograf, ale także muzyk znany z kilku lokalnych zespołów, związany z naszym festiwalem od samego początku. W pierwszej edycji festiwalu wystąpił jako muzyk, na piątej edycji pokaże swoje zdjęcia. Będzie także Maciej Fliegel z Katowic oraz Bernadeta Maksysz „Betty Kirsche”, która w bardzo plastyczny i taki wręcz fantazyjny przedstawia obiekty przemysłowe z naszego województwa.

Radio 90: Będzie jeszcze bardziej industrialnie?

Andrzej Kieś: Zgadza się. Ta industria jest z nami od samego początku i chcemy poprzez sztukę różnego rodzaju pokazać piękno i innego rodzaju walory naszego regionu i tego, co ten region oferuje, a o czym nie zawsze się mówi i warto to kultywować. Chcemy to pokazywać w atrakcyjny sposób i próbować na różne sposoby za pomocą różnych bodźców artystycznych wpływać na uczestników festiwalu.

Rozmawialiśmy także z Joanną Stebel-Krupińską znaną jako „Sassy Silesian”, współorganizatorką Hoym Industry Fest. W tym roku będzie moderatorką w trakcie trwania prelekcji.

Od lewej: Andrzej Kieś, Joanna Stebel-Krupińska, Hoym Industry Fest 2021

Radio 90: Na festiwalu będą także prelekcje, kogo zaprosiłaś?

Joanna Stebel-Krupińska: Zaprosiliśmy pisarkę Gabrielę Annę Kańtor oraz eksploratorów z Urbex Chorzów.

Radio 90: Powiedzmy trochę więcej o zaproszonych gościach.

Joanna Stebel-Krupińska: Gabriela Anna Kańtor jest Ślązaczką, przeżyła tutaj na Śląsku wiele lat. Pisze o śląskich postaciach istotnych dla naszego magna industrial i nie tylko, skupia się na postaciach kobiecych. Jeżeli chodzi o tegoroczne wystąpienie autorki, to myślę że skupimy się na postaci Joanny Schaffgotsch, czyli śląskiego kopciuszka. Poświęciła jej dwie powieści: „Śląski kopciuszek” i „Pani na kopicach”. Postać Joanny Schaffgotsch jest niezwykle istotna, była to twórczyni potęgi śląskiego przemysłu, spatkobierczyni Karola Goduli, czyli śląskiego króla cynku. Jest to postać, która już nie pierwszy raz pojawia się na Hoym Industry Fest, natomiast z perspektywy pani Gabrieli z pewnością uczestnicy poznają hrabinę z innej strony. Jeżeli chodzi o eksploratoró z Urbex Chorzów, są to dwaj fantastyczni panowie. Eksplorują i pokazują opuszczone, zapomniane miejsca, prezentując je w mediach społecznościowych oraz na YouTube. Zapraszają na wybranie się z nimi w podróż w miejsca, które wiele osób nie ma możliwości wejść, niejednokrotnie też wielu z nas po prostu brakuje odwagi. Opowiedzą oni, czym jest eksploracja miejska, dlaczego zdecydowali się właśnie na takie, a nie inne hobby i chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania ze strony publiczności.

Radio 90: Na festiwalu będzie możliwość przeniesienia się w czasie i pogrania w gry komputerowe z dawnych lat.

Andrzej Kieś: Zgadza się, od lat współpracujemy z fundacją Dawne komputery i gry z Pabianic, którzy przyjeżdżają do nas ze swoimi zabytkowymi już teraz sprzętami, ale te wszystkie ich komputery i konsole z tzw. epoki są sprawne i zapraszamy wszystkich do spróbowania swoich sił w różne gry z lat 80. i 90. Maksyma grupy to „starszym przypomnieć a młodszym pokazać”. Jeżeli ktoś ma ochotę zagrać w takie gry lub pokazać swoim dzieciom, w co grali ich rodzice, to będzie do tego idealna okazja.

Wszystkie koncerty odbędą się w odnowionym budynku dawnej sprężarkowni, zapewniając słuchaczom wrażenia akustyczne.

Wystąpią

Düsseldorf (industrial – Katowice)

Düsseldorf (industrial – Katowice)

Zespół działa od 1989 roku. Z przerwami, kryzysami i zmianami personalnymi. Rozpoczynał od happeningów w halach maszyn i muzycznych eksperymentów, po drodze zdobywając tytuł „elektro-romantyków industrialu” – nie unikając także bardziej rockowych form. Choć ma na koncie 4 płyty, znany jest głownie z koncertów. Tym razem nastąpił istotny zwrot w jego twórczości, której próbkę właśnie zaprezentuje. Nowe wcielenie pełne jest sprzeczności – z jednej strony krok do przodu, w stronę improwizacji, minimalizmu i grania na żywo – z drugiej – powrót do eksperymentów z maszynami, które zapoczątkowały przecież historię tej ponad 30-letniej już kapeli.

Bukowicz (cold wave – Rybnik)

Bukowicz (cold wave – Rybnik)

R’n’B dla gothów. Drum’n’bass dla wrażliwców. Syntezatory i gitary napędzane mocnym basem i beatem. Melodyjne i melancholijne piosenki po polsku.

Stealth (synthwave – Końskie)

Kombinacja brzmień lat 80-tych wraz z dawką klubowego klimatu oraz energii. Stealth ma na koncie już 3 płyty: „Video”, „Radioactive” oraz „PLAYBACK”. Utwór „Ride” z tego albumu ukazał się również na kompilacji z gatunku Synthwave: Synth Junipero” u boku znanych zagranicznych artystów. W połowie 2021 roku planowane jest wydanie czwartego krążka zatytułowanego „Odyssey”, a promują go już wydane cztery single. Grał na koncertach spod nazwy „CYBERPUNCH” w Warszawie i Opolu jak również podczas pierwszego europejskiego festiwalu muzycznym online – Soundrive Online Festival.

10th Floor, Sunset (electro / ambient / downtempo – Sosnowiec)

10th Floor, Sunset

Solowy projekt Macieja Śmigrodzkiego (ARRM, THAW, Bukowicz), w którym eksploruje melancholijną stronę instrumentalnej muzyki elektronicznej. Posiada na koncie dwa nieoficjalne albumy autorskie, oraz udział w takich projektach, jak „re:mnants”- wydawnictwie z remiksami zespołu ROSK, oraz „XXX ov XX”, czyli składance wydanej z okazji dwudziestolecia wydawnictwa Okultura.

Nothing Has Changed (electro / industrial / dub – Tarnowskie Góry)

Nothing Has Changed

Aktywny od 2017 solowy projekt Michała Kiełbasy (Whalesong, Grave of Love). NHC jest często wiązane z takimi gatunkami jak industrial, dub czy ciężka elektronika. Ciężkie beaty, dekadenckie wibracje i dźwiękowe studium moralnego rozkładu. Muzyka dla fanów takich artystów jak Scorn, Godflesh, JK Flesh, Fret i innych z rejonów post-dubstepowych.

Prelekcje

Sassy Silesian przedstawia: Gabriela Anna Kańtor

Urodziła się na Śląsku, gdzie spędziła wiele lat, stąd jej powieści: “Koronki z płatków śniegu”, “Tańcząc na czubkach palców”, “Ławeczka księżnej Daisy” oraz najnowsza dylogia: “Śląski Kopciuszek” i “Pani na Kopicach” osadzone są w tej właśnie niezwykłej krainie – między Wrocławiem a Tychami.

“Śląski Kopciuszek” i “Pani na Kopicach” (Wydawnictwo MG, 2020) to historia, która przypomina baśń braci Grimm, a jednak wydarzyła się naprawdę. To literacka relacja z najbardziej spektakularnego spotkania, jakie wydarzyło się w XIX wieku – spotkania dwojga pozornie niepasujących do siebie osób: małej Joanki Gryzik, ubogiej sieroty z obszaru podkopalnianej biedy i Carla Godulli, bogacza, genialnego twórcy śląskiego przemysłu, człowieka kalekiego i nienawidzącego dzieci. To, co wynikło z tego spotkania nadaje się na pełnometrażowy film.

Autorka z wykształcenia jest pedagogiem i terapeutką psychologiczną, jednak od zawsze chciała pisać książki. Od roku 2016 związana jest z warszawskim Wydawnictwem MG.

Rozmowę poprowadzi Joanna Stebel-Krupińska, autorka projektu Sassy Silesian.

https://www.facebook.com/GabrielaAnnaKantor/

https://www.facebook.com/SassySilesian

https://www.instagram.com/sassy.silesian/

Urbex Chorzów

Eksplorujemy opuszczone i zapomniane miejsca. Materiały z naszych wypraw publikujemy na kanale Youtube, Facebooku oraz Instagramie. Zapraszamy w podróż z nami w niezwykłe i niedostępne na co dzień miejsca. Podczas HOYM Industry FEST #5 będziemy mogli się spotkać i porozmawiać na temat naszych eksploracji i nie tylko.

https://www.facebook.com/Urbex-Chorz%C3%B3w-103292651589115

https://www.instagram.com/urbexchorzow_official/

https://www.youtube.com/channel/UC_9fJKnvt_ws3RcrWtg1XAg

Wystawa zdjęć industrialnych

Betty Kirsche – właściwie Bernadeta Maksysz, zafascynowana Śląskiem, a przede wszystkim jego przemysłową stroną. Stąd też zamiłowanie do fotografii industrialnej oraz odkrywania na nowo starych, zapomnianych i opuszczonych miejsc.

Motto jakie towarzyszy mi przy każdej fotograficznej wyprawie to „Ocalić od zapomnienia”. Fascynuje mnie pokazywanie na zdjęciach klimatu śląskiego krajobrazu, a w pierwszej kolejności pragnę łapać w kadry te miejsca, które skazano na nieistnienie. W mojej fotografii staram się ukazać piękno miejsc, które wiele osób uznaje za mało atrakcyjne, często niesłusznie. Chciałabym, aby moje prace zmieniały podejście ludzi do ich otoczenia i wyznaczały nowy punkt widzenia świata.

https://www.facebook.com/bettykirschefotopstryki

Sebastian Rosiak – miłośnik fotografii industrialnej, eksploracji miejskiej oraz zwiedzania miejsc związanych z historią Górnego Śląska i XX wieku. Pracownik KWK ROW Ruch Marcel w Radlinie. W fotografii wykorzystuje technikę cyfrową oraz analogową.

https://www.facebook.com/sebastianblacksilesia

Maciej Fliegel – fotografuję od 2010 roku, inspiracją dla zaprzyjaźnienia się z aparatem były znikające konstrukcje (kominy, stalowe wieże) tworzące unikalny, industrialny krajobraz regionu – kiedy zacząłem zauważać odchodzące budowle w swoim otoczeniu, postanowiłem chwycić za aparat i uwiecznić elementy krajobrazu nieuchronnie przemijające, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów o walorach zabytkowych. Stąd też moimi motywami pierwotnie były wieże szybowe z przyległymi obiektami górniczymi, a także hutnictwo, historyczne budownictwo oraz szeroko pojęta kolej przemysłowa. W ramach zaspakajania wrodzonej ciekawości nierzadko odwiedzałem też obiekty opuszczone i zapomniane.

https://www.instagram.com/nakaz.fotografowania/

https://www.facebook.com/zakaz.fotografowania

Strefa retro komputerów: Fundacja Dawne Komputery i Gry zaprasza do zabawy z zabytkowymi, lecz w pełni sprawnymi sprzętami! „Starszym przypomnieć, młodszym pokazać” to maksyma, którą kierują się członkowie Fundacji. Zapraszamy osoby w każdym wieku do spróbowania swoich sił w klasycznych grach lat 80 i 90, szczególnie miłośników Atari, Commodore, Amigi, pierwszych modeli PC oraz konsol.

Pub Spółdzielczy Rybnik pojawi się ze swoim beertruckiem. Oprócz piwa będzie można nabyć bardzo dobrą kawę oraz napoje bezalkoholowe. Jedyny multitap w mieście, serwujący piwo rzemieślnicze browarów z całej Polski lane z dwudziestu kranów. Tworzą przedsiębiorstwo, realizujące założenia franczyzy społecznej Browaru Spółdzielczego – zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami oraz zarażają miłością do piwa.

Wyjazdowo w beertrucku będą mieli dla Was mieli osiem kranów z piwem rzemieślniczym Browaru Spółdzielczego. Zapewniamy niepowtarzalne doznania sensoryczne, pozwól nam się zaskoczyć, odkryj nowe aromaty i smaki, znajdź piwo jakiego jeszcze nie piłeś!

Wstęp na teren festiwalu bezpłatny.

Program:

  • 16.00 – Sassy Silesian przedstawia: Gabriela Anna Kańtor
  • 17.00 – 10th Floor, Sunset
  • 18.00 – Stealth
  • 19.00 – Urbex Chorzów
  • 20.00 – Bukowicz
  • 21.00 – Düsseldorf
  • 22.00 – Nothing Has Changed

profil festiwalu – https://www.facebook.com/hoymindustryfest/

wydarzenie – https://www.facebook.com/events/199840382053218

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj