Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami II Rybnicki Dzień Wcześniaka

Facebook Twitter

Wykłady, spotkania ze specjalistami, wymiana doświadczeń i pokazy artystyczne. Sobota (16.11.) będzie dniem poświęconym wcześniakom w Rybniku.

Od rana na ten temat sporo będzie można dowiedzieć się w tamtejszej bibliotece:

W bibliotece odbędzie się część warsztatowo- wykładowa, będą wykłady lekarzy, położnych, specjalistów w swoich dziedzinach, dogoterapia, kącik dla dzieci. Można się wspierać, można wymieniać doświadczenia, tutaj np. na podłożu takim medycznym. Zależy nam również na wsparciu ojców, dążymy do tego, by świadomość ojców była większa.

– zapowiada Marta Leśniak ze Stowarzyszenia „Za wcześnie”. Co specjaliści chcieliby przekazać rodzicom wcześniaków?

My chcemy towarzyszyć rodzicom, dać im to wsparcie, dać im możliwość konsultacji. Rodzic nie musi być specjalistą, nie musi wiedzieć jakie kroki milowe musi opanować jego dziecko, my chcemy to pokazać: co musi osiągnąć dziecko do 1. roku życia. Jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się jako wcześniak, wiec to nie jest taki problem marginalny, duża część dzieci wyrównuje deficyty w ciągu pierwszych 3 lat życia, natomiast też duża część wymaga wsparcia i stąd też nasza potrzeba mówienia o placówkach, które bezpłatnie świadczą takie usługi (…).

-mówi Lucyna Legierska z Fundacji „Słoneczna Kraina”, która przygotowała stoiska w Centrum Handlowym Plaza w Rybniku od 14.00; natomiast w rybnickiej bibliotece specjaliści będą już od 9.00.

Na rynku prowadzona będzie zbiórka krwi, pokazy przygotuje policja i straż pożarna. W Plazie znajdą dla siebie coś i rodzice, i dzieci:

Światowy Dzień Wcześniaka ma kolor fioletowy, który oznacza delikatność, wrażliwość, ale także waleczność. Wielu rodziców toczy tę walkę o zdrowie swoich maluchów każdego dnia – dodaje tata wcześniaka, Robert Leśniak:

Codzienne zmaganie się z jakimiś deficytami, niepełnosprawnościami, nieustanne wizyty u lekarzy specjalistów, po to jest to miejscy, by ci rodzice nawzajem mogli się informować: gdzie szukać pomocy, specjalistów. Zależy nam na tym, by zmienić postrzeganie tego, że wcześniak to nie jest dziecko, które się zwyczajnie za szybko urodziło i jest mniejsze, tylko wcześniak to jest ciągła walka, dlatego też nazywa się ich „małymi wojownikami”.

Rodzice rybnickich wcześniaków spotykają się na co dzień w strefie Juliusza przy ulicy Miejskiej.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022