Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przemoc domowa – policja szybko zareagowała. Senior trafił do aresztu

Facebook Twitter

Przemoc domowa w Raciborzu. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie 76-letni mężczyzna z Raciborza, który jest podejrzany o znęcanie się nad swoją żoną.

przemoc domowa
Fot. Pixabay

Sprawca został zatrzymany po interwencji domowej. Mundurowi ustalili, że mężczyzna wszczynał awantury domowe, podczas których obrażał, krytykował, groził pozbawieniem życia i dopuszczał się rękoczynów wobec małżonki. W trakcie interwencji również był agresywny, dlatego został obezwładniony i zatrzymany. 76-latek trafił do policyjnego aresztu, gdzie usłyszał zarzuty. Za znęcanie grozi mu do 5 lat więzienia.

Przemoc domowa – sprawdź, co zrobić, jeśli jesteś jej świadkiem

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! Nie pozostawaj też obojętny, jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie!

Dla osób chcących uzyskać fachową poradę możliwym jest także skorzystanie z Policyjnego Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP.

Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, ale:

  • osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora,
  • osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Dla przypomnienia warto wskazać, że przemoc w rodzinie, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 218) oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj