Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przetarg na regulację rzeki Nacyny w Rybniku i Rydułtowach. Mieszkańcy w końcu bez podtopień?

Facebook Twitter

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na regulację rzeki Nacyny. Jest konkretne działanie, by zapobiec zalewaniu ulic Radoszowskiej i Generała Stanisława Maczka w Rydułtowach w sytuacji gwałtownych opadów deszczu. Jak wiecie z Radia 90: każda nawałnica powoduje małą powódź w tym miejscu naszego regionu.

Przetarg na regulację rzeki Nacyny w Rybniku i Rydułtowach jeszcze w tym roku. Od ubiegłego 2022 r. trwają rozmowy z Polską Grupą Górniczą na temat prac, które spowodują powrót rzeki do jej koryta, a tym samym poprawią bezpieczeństwo mieszkańców:

Marcin Połomski: Kopalnia już pozyskała pozwolenia na realizację tej inwestycji. Jedną z pozwoleń wydawał wojewoda śląski, drugie pozwolenia prezydent Rybnika, ponieważ tam większa część tej inwestycji będzie prowadzona. To jest dobry sygnał, ponieważ jest już zielone światło do ogłoszenia przetargu na wykonawcę robót i realizację tej inwestycji, czyli regulacji rzeki Nacynca. Mam też dobry sygnał po ostatnim spotkaniu zespołu ds. tąpnięć z przedstawicielami Okręgowego Urzędu Górniczego. Są zabezpieczone też środki finansowe właśnie na pierwszy etap tej inwestycji. Pierwszy etap będzie realizowany w Rybniku. Tam będzie wykonywany tzw. bypass dla rzeki Nacyny, żeby jeszcze lepiej poprawić jej odpływ.

-zapowiada Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów.

Nacyna w tym mieście płynie poza korytem, docelowo regulacja ma doprowadzić do tego, że rzeka do niego wróci:

Marcin Połomski: Są tam prowadzone już prace tymczasowe, zanim nastąpi docelowa regulacja tej rzeki, czyli nowe obwałowania. Kopalnia też przygotowuje przepompownię grupę pomp, która automatycznie będzie nadmiar wody deszczowej przepompowywała po to, aby zabezpieczyć infrastrukturę miejską, a przede wszystkim mieszkańców i ich domy. Tam jest teren podnoszony, są wykonywane też wyburzenia przy ulicy Generała Stanisława Maczka. To są dwa budynki wypłacone, które będą podlegały wyburzeniu. Po stronie ulicy Radoszowskiej są dwa budynki już wyburzone.

Jest nadzieja, że prowadzone w tym miejscu prace tymczasowe uchronią tereny przed zalaniem, a przypomnijmy, że ostatnia taka duża nawałnica przeszła nad regionem w maju i czerwcu 2021 roku. Trzeba liczyć się z tym, że wiosenne ulewy znów mogą się powtórzyć:

Marcin Połomski: W tym celu jest wykonana ta przepompownia i mamy ogromną nadzieję, że nawet takie chwilowe podtopienia nie będą występowały, a woda będzie na bieżąco przepompowywana do koryta rzeki. To nie tylko w maju, były też święta Bożego Narodzenia w zeszłym roku. Większe chwilowe opady już powodowały wystąpienie wody deszczowej na jezdnię, zalanie nieruchomości. Kolejne działania to są te miejskie, związane z realizacją szeregu różnych inwestycji związanych z budową zabezpieczeń przeciwpowodziowych w centrum miasta, po to, żeby chronić mieszkańców na tych końcowych odcinkach rzeki Nacyna. To się wszystko dzieje i jest szansa, że pierwsze roboty już w tym miesiącu rozpoczną się w Rydułtowach.

Te prace będą prowadzone na ulicy Fryderyka Chopina, będą utrudnienia, w mieście czekają na ustalenie tymczasowej organizacji ruchu. Inwestycja prowadzona przez Polską Grupę Górniczą, po rozstrzygnięciu przetargu, rozpocznie się z kolei od przebudowy mostu na ul. Zamenhofa w Rybniku.

czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023