Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Remont porodówki w Rybniku na finiszu. Teraz panie rodzić będą w iście luksusowych warunkach [FOTO]

Facebook Twitter

Remont porodówki w Rybniku to była jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Teraz panie witać będą na świecie swoje pociechy w doskonałych warunkach.

Remont porodówki w Rybniku

Dobra wiadomość dla wszystkich pań planujących poród w Rybniku. Teraz porody odbywać się będą w nowoczesnych warunkach. Dziś w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 oficjalnie otwarto zmodernizowany trakt porodowy oraz oddział neonatologiczny.

Remont porodówki w Rybniku – przy wsparciu miasta

Pieniądze na ten cel przeznaczyło Miasto Rybnik. To ponad 11 mln złotych. Do dyspozycji rodzących oddano cztery sale porodowe z pełnym węzłem sanitarnym, w tym jedną z wanną umożliwiającą poród w wodzie. Na życzenie każda kobieta otrzyma znieczulenie. Z ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego Krzysztofem Dąbrowskim rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Krzysztof Dąbrowski: Przejście z tej porodówki takiej, która była oddziałem sprzed 30 lat, gdzie praktycznie wszystkie rodziły kobiety wspólnie, bo była to porodówka boksowa, gdzie nie było  intymności, do tego XXI wieku, gdzie porodówka przyjmuje formę takiego apartamentu, gdzie pacjentka jest sama, z najbliższą rodziną, z personelem medycznym. Kobieta ma ten komfort, ma intymność, ma dyskrecję.

Trakt porodowy wyposażony został również w nowoczesną salę do cięć cesarskich. Janusz Kowalski zastępca dyrektora WSS nr 3 w Rybniku, ma nadzieję że w nowych warunkach panie coraz chętniej będą chciały tu rodzić:

Radio 90: Cięcia cesarskich gdzie były wykonywane do tej pory? W prawie jakich warunkach?

Janusz Kowalski: To były warunki przedpotopowe, lata 40 czy 50 minionego wieku… Dla nas jest to przeskok co najmniej o jedno stulecie. Matki nie chciały rodzić w tym szpitalu, ze względu na warunki socjalne. Zmieniła nam się trochę kadra, zmienia się też podejście do pacjentek. W tej chwili już, mimo starego bloku porodowego, tych dzieci rodzi się kilka, czasem kilkanaście, a myślę, że w sytuacji, kiedy mamy uruchomioną nową porodówkę,  panie będą z chęcią tu przychodziły, bo poczują się komfortowo i ten akt narodzin, który jest bardzo intymnym wydarzeniem, będzie w przyzwoitych warunkach się odbywał.

Remont porodówki w Rybniku sprawił, że podniesie się referencyjność oddziału

Powody do zadowolenia ma również Ewa Adamiec Poniewierka ordynator oddziału neonatologicznego, gdzie po modernizacji jest szansa na uzyskanie II stopnia referencyjności, co sprawi że część noworodków będzie mogła być leczona w Rybniku, a nie jak do tej pory być przewożona do szpitala w Katowicach czy Zabrzu:

Ewa Adamiec Poniewierka:  Wtedy możemy diagnozować, zaopatrywać i leczyć dzieci urodzone przedwcześnie po 32  tygodniu ciąży oraz możemy leczyć dzieci z poważniejszymi infekcjami. Plus jest taki, że matka jest cały czas w kontakcie z dzieckiem, że nie zostaje rozerwany kontakt matki z dzieckiem i dzięki temu mama może przychodzić na oddział, dostarcza pokarm, dziecko uspokaja się w momencie, gdy mama jest przy nim, głaszcze dziecko. Jest lepszy efekt leczenia, bo dziecko jest spokojniejsze, a nam zależy na tym, żeby w naszym regionie, jeżeli dojdzie już do urodzenia dziecka przedwcześnie, żeby mama miała ten komfort, że może zostać z dzieckiem.

Zmodernizowanie traktu porodowego i oddziału neonatologicznego nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie rybnickiego samorządu i Urzędu Marszałkowskiego który dał pieniądze na wyposażenie sal. Mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej rybniczanek mogło rodzić swoje pociechy właśnie w Rybniku. Na pewno uzależniamy to od tego, jaka będzie jakość traktów porodowych. Mieliśmy informacje o znakomitej szkole rodzenia, która tu jest, ale też informacja była taka, że ta infrastruktura domaga się jednak pewnego dopełnienia. Stąd decyzja o tym, by przekazać 10 mln 650 tys. złotych właśnie na to zadanie.

To nie koniec inwestycji. Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont oddziału ginekologiczno położniczego. 16 mln złotych przekazał na ten cel Urząd Marszałkowski w Katowicach. Mówi Jarosław Madowicz dyrektor Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3:

Jarosław Madowicz: Zarząd Województwa i pan Marszałek przekazuje środki finansowe już w tym roku na remont położnictwa i na remont ginekologii, co w kompleksie d nam to możliwość, aby te usługi były świadczone bardziej specjalistyczne. Dziś mamy je już na poziomie  bardzo wysokim, ale chodzi o to, żeby jeszcze podnieść tą specjalizację. To chyba dla  mieszkanek  Rybnika i tego subregionu jest bardzo ważne.

A jak zmieniła się rybnicka porodówka i oddział neonatologii zobaczycie na zdjęciach:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj