Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Remonty dróg w Cieszynie. Kolejne inwestycje przed miastem

Facebook Twitter

Cieszyn cieszy się ze środków, jakie mają zasilić miejską kasę z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To dofinansowanie do 3 zadań na kwotę prawie 18 milionów złotych.

Utrudnienia na rondzie w Raciborzu

Za te pieniądze rozbudowana zostanie m.in. ulica Hażlaska.

Gabriela Staszkiewicz: Jeden projekt to jest modernizacja takiej drogi, którą przejęliśmy od powiatu cieszyńskiego, ponieważ troszkę się różniliśmy z panem starostą. My jednak chcieliśmy bardzo, żeby ta droga była również drogą, która będzie miała zarówno chodnik, jak i ścieżkę rowerową. Jest to droga, która może nam z północnej strony Cieszyna pozwolić na bezpieczne dotarcie do centrum. I też jest droga dość przyjemna, bo między domkami jednorodzinnymi. Na pewno nie jest to jakaś droga, która jest uczęszczana przez ciężarówki w związku z tym też bezpieczniejsza. Droga może być troszkę węższa, ale myślę, że to tylko z korzyścią dla tych rozwiązań drogowych.

– mówi burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

Gabriela Staszkiewicz burmistrz Cieszyna

Powiat cieszyński zadeklarował pomoc w remoncie tej drogi. Z całej kwoty dofinansowania przeznaczonych na prace w tym miejscu zostanie 9 milionów złotych. Niewiele mniej, bo 8 milionów pokryje koszty remontu innych dróg na terenie miasta.

Gabriela Staszkiewicz: To jest ulica Zaleskiego, ulica Sosnowa. My mamy wykonane już projekty, do tego także będziemy ogłaszać przetargi i będziemy te drogi realizować. Jedna z tych dróg to jest też droga na dużym osiedlu mieszkaniowym – Kossak Szatkowskiej, czyli to jest też droga z przebudową przystanku autobusowego, który został wybudowany tak, że jest kłopot z dostaniem się do autobusów. Jest wysoko, nierówno i dla mieszkańców, którzy z tego korzystają głównie starsze osoby, jest dość kłopotliwa. Cieszę się bardzo, bo to też pozwoli nam na poprawę stanu dróg, a nigdy nie ma za dużo pieniędzy na drogi.

W tym roku jeszcze przetargi, ale prace drogowe ruszą wiosną. Remont czeka też Urząd Miejski w Cieszynie, to będzie wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Gabriela Staszkiewicz: Skupiliśmy się najpierw na ulicy Kochanowskiego, gdzie mamy Urząd Stanu Cywilnego, Wydział Spraw Obywatelskich i one zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, też zostały odnowione. Wymieniona stolarka drzwiowa i okienna, iglica trafiła na ratusz, powstała winda. Ale patrząc na to jakie olbrzymie są koszty utrzymania budynku, to wymiana stolarki okiennej i drzwiowej jest niezwykle ważna, bo to też nam pozwoli na zaoszczędzenie środków na ogrzewanie tego budynku. Mury są stare i grube, ale okna są takie, że była taka sytuacja, że okno wypadło nam na zewnątrz, więc to już zaczyna być bardzo niebezpieczne.

Prace w cieszyńskim ratuszu również w przyszłym roku. Zielone światło dał już konserwator zabytków. Z dotacji pochodzącej z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych przekazanych zostanie na ten cel ponad milin 600 tysięcy złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj