Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozbiórka pamiątki z czasów PRL-u. Runie hotel Turysta [FOTO]

Facebook Twitter

Szykuje się rozbiórka dawnego hotelu Turysta na terenie ośrodka w Rybniku-Kamieniu. To miejsce, to kawałek historii miasta, przed laty wypoczywały tam tłumy.

Ośrodek w Rybniku-Kamieniu

Rozbiórka hotelu w Rybniku-Kamieniu ruszy w ciągu najbliższych tygodni.

To był wyjątkowo upalny lipiec. Żar lał się z nieba. W takich okolicznościach, 21 lipca 1967, czyli dokładnie 56 lat temu w Rybniku-Kamieniu otwierano Powiatowy Ośrodek Sportu i Turystyki. Dziś terenem tym zarządza rybnicki MOSiR, który przymierza się do rozbiórki jednej z ostatnich „pamiątek” po latach świetności PRL-owskiego ośrodka, czyli budynku dawnego hotelu „Turysta”. Mieści się on za niecką basenową, obok piłkarskich boisk i campingu. Dawnej na kolonie przyjeżdżały tutaj dzieci z Czech czy Ukrainy, a pokoje wynajmowali nieco mniej zamożni turyści. Rozbiórka hotelu w Rybniku

Decyzja o rozbiórce tego budynku zapadła już rok temu. Ze względu na zły stan techniczny w ostatnim czasie wyłączona z użytkowania była jego znaczna część. Na dole wynajmowaliśmy jeszcze pomieszczenia motocyklistom, ale obecnie budynek jest już pusty

– mówi nam Arkadiusz Skowron, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku.

Jeszcze kilka lat temu dawny hotel służył jako siedziba miejscowej drużynie piłkarskiej. Z pomieszczeń na piętrze korzystały także swego czasu piłkarki klubu TS ROW Rybnik. Warunki w dawnych pokojach służących jako szatnie, były jednak bardzo złe, dziewczyny narzekały na brak porządnych sanitariatów, ciepłej wody, a w jesienne dni w budynku hulał wiatr.

 Te problemy się skończyły kiedy oddaliśmy do użytku nową, szatnię kontenerową wybudowaną w sąsiedztwie boiska. Tam przenieśliśmy zarówno siedzibę piłkarek TS ROW jak i miejscowej drużyny KP „Kamień”

– mówi Arkadiusz Skowron.

Przed laty w Kamieniu wypoczywały tłumy mieszkańców

Dawny hotel Turysta, podobnie jak cały ośrodek w Kamieniu, to kawałek historii miasta. Kiedy dokładnie 21 lipca 1967 roku, czyli 56 lat temu, otwierano zieloną enklawę, w regionie panowało spore poruszenie. Uroczystości z okazji obchodów uchwalania manifestu PKWN (22 lipca) szykowano na ziemi rybnickiej zawsze z rozmachem, ale wówczas miało mieć miejsce wyjątkowe wydarzenie – otwarcie nowoczesnego ośrodka, miejsca jakich w regionie dotąd nie widziano. Tym, którzy odwiedzili ośrodek, czas umilały koncerty orkiestr dętych kopalni Rydułtowy i Rybnickich Zakładów Naprawczych. Do tańca przygrywała młodzieżowa orkiestra Czesława Gawlika z Domu Kultury Rybnickiej Fabryki Maszyn. Jak w kolejnych dniach podawały regionalne gazety otwarcie przyciągnęło około 10 tysięcy mieszkańców.

I tak było przez wiele lat. W weekendy do Kamienia zjeżdżały całe rodziny. Przez całe dekady ośrodek tętnił życiem. W latach 70-tych regularnie bywała tam piłkarska reprezentacja Polski pod wodzą ówczesnego selekcjonera Kazimierza Górskiego. Najmłodsi mieszkańcy regionu do dyspozycji mieli place zabaw, boiska, była nawet miniatura Biskupina. Na polu campingowym położonym na skraju ośrodka nowoczesne przyczepy parkowali Węgrzy, Słowacy. A wieczorami, kiedy dzieci odpoczywały już w pokojach, namiotach, ich rodzice pląsali na parkiecie w jednej z licznych restauracji albo na okazałym balkonie w budynku ówczesnej dyrekcji. I nawet w niewielkim „Turyście” trudno było o wolny pokój.

Postępowanie trwa, rozbiórka budynku lada moment

Póki co nie ma jeszcze daty, kiedy rozbiórka dawnego hotelu może się rozpocząć w przetargu wystartowało rekordowo dużo, bo aż 24 przedsiębiorstwa budowlane.

Obecnie złożone przez firmy oferty są analizowane. Decyzja o wyłonieniu wykonawcy prac nie zapadła

– mówi nam Lycyna Tyl z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku.

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024