Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy w centrum Rybnika powstanie nowy kontrapas dla rowerzystów? To pomysł oficera rowerowego

Facebook Twitter

Miasto Rybnik rozważa budowę kolejnego kontrapasa dla rowerzystów. Miał on by ułatwić przejazd miłośnikom dwóch kółek od ronda przy ulicy Raciborskiej do rynku. Problem w tym, że trzeba zabrać kierowcom jeden pas ruchu obok Galerii Plaza.

Gdy dwa tygodnie temu pytaliśmy o to w porannej rozmowie prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę, ten mówił, że nic nie wie i musi się zorientować.

Dziś już wiemy, że kontrapas w tym miejscu to pomysł oficera rowerowego:

Łukasz Karbowiński: Faktycznie są pomysły na utworzenie kontrapasa albo innej formy połączenia rowerowego z rynkiem w tym miejscu.

Radio 90: Czy pan ma świadomość jaki tam ruch dzisiaj jest? To jeden z najważniejszych nerwów komunikacyjnych w mieście i już dzisiaj mamy korki, trudno sobie wyobrazić jak te samochody miałyby się na jednym pasie pomieścić w godzinach szczytu.

 Łukasz Karbowiński: Jak najbardziej mam świadomość i dlatego przy ostatnim remoncie, kiedy wyłączono z ruchu prawoskręt, obserwowaliśmy jak ten ruch się rozkłada. To nie jest tak ”hop siup”, w ogólnie ma żadnej decyzji o wprowadzeniu takiego rozwiązania, analizujemy, sprawdzamy.

O budowę kontrapasa dla rowerzystów na ulicy Raciborskiej pytaliśmy naczelnika wydziału dróg Jacka Hawla. Ten potwierdził ,że już od kilku lat są takie plany:

Jacek Hawel: Tego typu działania zostały podjęte już w roku ubiegłym, prowadzone były analizy w tym zakresie, został przygotowany projekt organizacji ruchu, który czekał na opinię policji w tym zakresie. Projekt ten również był przedmiotem analiz komisji ds. bezpieczeństwa ruchu  drogowego. Rzeczywiście takie plany są, czy ostatecznie do nich dojdzie to się okaże w najbliższej przyszłości, ponieważ projekt organizacji ruchu nie jest zatwierdzony, czyli formalnie nie można tego poprowadzić.

Bez względu jednak na opinię policji, nawet gdyby była ona negatywna, miasto może wybudować kontrapas:

Jacek Hawel: Opinia nie jest dla prezydenta jako zarządcy drogi i zrządzającego ruchem wiążąca, aczkolwiek z pewnością będzie brana pod uwagę.

Radio 90: Czy pana zdaniem to jest dobre rozwiązanie wprowadzenie tam rowerzystów?

Jacek Hawel: Idąc w kierunku ronda popatrzmy jakiej tak jest szerokości chodnik. Czy to jest infrastruktura która jest i powinna być przeznaczona dla pieszych jako to wystarczające minimum? Uważam, że nie. Stąd też moje stanowisko i polityka miasta w tym zakresie jeżeli chodzi o rozwój zrównoważonej mobilności, przede wszystkim ruch pieszych i rowerzystów powinien się równoważyć z tym co dzieje się na drogach.

Budowa kontrapasów w Rybniku od początku budziła kontrowersje, póki co nie doszło na nich do poważnych wypadków, ale też niewielu rowerzystów z nich korzysta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj