Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sąd Okręgowy w Rybniku od dzisiaj rozpoczął pracę

Facebook Twitter

W środę 1 lipca pracę rozpoczął Sąd Okręgowy w Rybniku. Na otwarciu byli m. in. Minister Środowiska- Michał Woś oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości- dr Anna Dalkowska. Początkowo otwarcie planowano na styczeń br. Po napotkanych problemach to się nie udało.

Ogłoszenie powstania Sądu Okręgowego w Rybniku miało miejsce w sierpniu 2019 roku.

Tak ważne miasto, miasto kluczowe dla całego naszego Subregionu Zachodniego powinno skupiać też najważniejsze instytucje. Właśnie takie jak, chociażby samodzielny Sąd Okręgowy. Oczywiście tutaj funkcjonują wydziały zamiejscowe i spraw karnych, i spraw cywilnych, natomiast sam Sąd Okręgowy jest bardzo ważny, bo tworzy na przyszłość możliwość rozszerzenia kolejnych wydziałów, tworzy możliwość rozszerzenia funkcji, możliwość tworzenia też Sądu Gospodarczego czy Sądu Pracy. I na tym nam bardzo zależy. Ja oczywiście jestem z Raciborza, z perspektywy Raciborza jest to ważne, z perspektywy Jastrzębia jest ważne, z perspektywy Żory. Wszystkie miasta wszystkie powiaty naszego regionu uważają, że posiadanie kluczowych instytucji w stolicy naszego regionu jest naprawdę bardzo ważne

– mówił Radiu 90 w sierpniu 2019 roku minister Woś, który podkreślił korzyści dla wszystkich mieszkańców regionu:

Im bliżej jest sąd, im jego struktura jest mniej skomplikowana, tym te sprawy są załatwiane szybciej, to pokazują statystyki ministerstwa sprawiedliwości. Jest oddział zamiejscowy Sądu Okręgowego w Gliwicach. Natomiast przy okazji powstania osobnego Sądu Okręgowego, osobnej administracji liczymy na to, że po prostu sprawy będą załatwione szybciej. Ale bardzo ważne jest ta funkcja administracyjna, znaczy to, że całe zaplecze sądu będzie tutaj. No i trzecia bardzo ważna sprawa jest taka, że tutaj na miejscu tworzymy odpowiednią strukturę po to, żeby ją w przyszłości rozwijać po to, żeby można było dokładać kolejne wydziały. Żeby Rybnik nie był pozbawiony wydziału pracy czy wydziału gospodarczego. Po to musi powstać Sąd Okręgowy, żebyśmy mogli myśleć o następnych krokach i ten pierwszy krok właśnie został wykonany.

Kolejne potwierdzenie otwarcia mogliśmy ponownie usłyszeć dwa miesiące później:

Podjąłem właśnie decyzje o powołaniu w Rybniku Sądu Okręgowego

– powiedział obecny 4 października w Rybniku, Minister Sprawiedliwości- Zbigniew Ziobro. Pisaliśmy o tym:

Wtedy otwarcie zaplanowano na styczeń 2020 roku. Następnie w wyniku problemów z najmem i zapewnieniem niezbędnych lokali pod działanie sądu, decyzję o otwarciu przesunięto.

Dziś pierwszego lipca nastąpiło oficjalne otwarcie Sądu Okręgowego w Rybniku, który będzie obsługiwał sądy rejonowe w Rybniku, Żorach, Raciborzu, Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim. Pod względem wielkości zajmuje on 24. miejsce na 46. możliwych. Pracę znajdzie w nim około 200 osób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj