Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Seniorki piszą wiersze: „Twórczość jest ucieczką od trudnej rzeczywistości”

Facebook Twitter

Zajęcia seniorów niwelują poczucie osamotnienia, pozwalają konfrontować poglądy, aktywność to lepsze życie. To słyszymy w Uniwersytecie III wieku w Rybniku. Seniorzy razem uczą się języków, poznają historię, ćwiczą a także piszą wiersze.

Fot. Robert Ratajczak/ Teresa Niedziela, Maria Białek - prezes UTW, Wiesława Kądziołka po spotkaniu poetyckim.

Przychodzi do mnie czasem z samego rana
ma twórcza wena z pragnień ducha utkana.
Jej słowa w sercu noszę i w duszy mieszczę,
przelewając na papier czasem je dopieszczę.

Tak zaczyna się „Kapryśna wena” Wiesławy Kądziołki, to jedna z aktywnych uczestniczek poetyckich spotkań senioralnych.

Pod koniec września ubiegłego roku ukazały się dwa tomiki wierszy autorstwa rybnickich seniorek, to „Małe tęsknoty” Teresy Niedzieli i „Z głębi duszy i serca” Wiesławy Kądziołki. Publikacje wydane zostały z inicjatywy rybnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ramach projektu „MAS-y możliwości – czyli Miejsca Aktywności Seniorów” finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020”.

Aktywność społeczna znacząco wpływa na proces przeżywania spokojnej starości. Wiedzą
o tym rybniccy seniorzy, angażując się m.in. w inicjatywy Uniwersytetu trzeciego Wieku czy Rybnickiej Rady Seniorów.

Rosnąca liczba osób w wieku senioralnym sprawia, że konieczne staje się tworzenie systemu działań aktywizujących tę grupę społeczną. Najważniejsze w tym systemie jest stwarzanie sytuacji wyzwalających aktywność. Wśród form przedłużających sprawność seniorów wymienia się kontakt z literaturą, a w tym twórczość seniorów.

– mówi Edyta Korepta, członkini Rybnickiej Rady Seniorów, związana także z rybnickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Jak zauważa Edyta Korepta, bliskie kontakty ze środowiskiem seniorów w ramach zajęć
i spotkań organizowanych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rybniku, pozwalają na lepsze samopoczucie:

 Niwelują poczucie osamotnienia, pozwalają konfrontować poglądy, a co najważniejsze, dowartościowywać się. Seniorzy wówczas zachowują aktywność umysłową i dobrą kondycję psychiczną.

Organizowane m.in. w halo!Rybnik spotkania poetyckie pokazały, że wiele starszych osób pisze wiersze. Prezentacja dorobku na forum stała się okazją do dzielenia się swoimi przeżyciami z innymi i mobilizacją do niezamykania swojej twórczości w szufladzie. Kolejnym krokiem stała się prezentacja twórczości w formie tomiku wierszy – tak powstały zestawy tekstów aktywnych uczestniczek poetyckich spotkań senioralnych – Wiesławy Kądziołki oraz Teresy Niedzieli.

Na pytanie: czym dla Wiesławy Kądziołki, autorki tomiku „Z głębi duszy i serca”, jest poezja i dlaczego pisze, poetka odpowiada, że twórczość jest ucieczką od trudnej rzeczywistości, próbą odreagowania traumy.

Teresa Niedziela o swoim warsztacie poetyckim napisała:

Nie odczuwam potrzeby komentowania wydarzeń współczesnego świata, ale myślę, że udaje mi się w słowach oddać uczucia ludzi takich jak ja. Teraz już wiem, że każdy dzień może być poezją. Wiem też, że radość, miłość, ból, żałoba ubrane w słowa zaczynają żyć własnym życiem. Może będą dla kogoś ważne?

Wiesława Kądziołka, Teresa Niedziela

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj