„Seniorze! Nie oddawaj swoich pieniędzy”. Ważna akcja w Rybniku odpowiedzią na oszustwa seniorów
Wierzą bezgranicznie, wierzą, bo są dobrymi ludźmi, bo tak ich wychowano. Niestety wykorzystują to przestępcy, którzy niejednokrotnie kradną im oszczędności życia. Oszustwa seniorów są na porządku dziennym. Coraz częściej padają ofiarami przestępców. Stąd kampania: „Seniorze! Nie oddawaj swoich PIENIĘDZY"
Oszustwa seniorów zdarzają się codziennie, stad akcja: „Seniorze! Nie oddawaj swoich PIENIĘDZY”
Trzeba temu przeciwdziałać. Dlatego w Rybniku zainaugurowano dzisiaj (25.04.) wspólną kampanię tamtejszej Komendy Policji i Urzędu Miasta „Seniorze! Nie oddawaj swoich PIENIĘDZY”. Ten program jest bardzo ważny – mówi zastępca komendanta miejskiego policji w Rybniku, podkomisarz Damian Przybyła.
Damian Przybyła: Hasło tej akcji jest bardzo ważne: „Seniorze! Nie oddawaj nikomu swoich pieniędzy” I to jest jakby istota. To jest to coś ważnego, co my chcemy poprzez media przekazać seniorowi. Nie chcemy skupiać się na technikach popełniania tego rodzaju przestępstw, bo nie chcemy też edukować w negatywny sposób osób. Chcemy do jak największego grona osób dotrzeć. Tylko w dniu dzisiejszym na terenie Rybnika doszło do próby popełnienia dwóch tego rodzaju przestępstw, więc mamy z tym do czynienia na bieżąco. Dlatego tak bardzo dużo uwagi poświęcamy seniorom. Jest to problem od wielu lat i od wielu lat próbujemy walczyć z tym problemem.
Na czym ma polegać akcja? Mówi rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku, Agnieszka Skupień.
Agnieszka Skupień: Uważamy, że sprawa jest bardzo ważna, Nie jesteśmy w stanie nigdy dotrzeć do wszystkich, stąd będziemy wykorzystywać miejski SMS. To jest system uruchomiony już od dawna przez miasto. Mamy ponad 8 tys. użytkowników aktualnie. Bardzo łatwo można przystąpić do tego systemu, wysyłając na numer 600 688 200 potwierdzenie „TAK” i jesteśmy w systemie. Otrzymujemy informacje proste o utrudnieniach w mieście, o dodatkowych akcjach, również, właśnie o tej akcji tak zwanego „oszustwa na wnuczka”. I mamy nadzieję, że użytkownicy, którzy otrzymają tego esemesa, poinformują członków swoich rodzin o tym, że coś takiego się dzieje na terenie Rybnika.
W konferencji inaugurującej projekt wzięła udział przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów, Stefania Forajter. Jak mówiła, ją też próbowano oszukać za pomocą jednego z komunikatorów, na szczęście bezskutecznie.
Stefania Forajter: Najpierw napisane było „hej”, a potem „mamo”, ale myślę – mój syn, on powinien zadzwonić. On zawsze dzwoni. Pisze do mnie „telefon do ubikacji mu wpadł”. Potem pisze mi, że musi zapłacić. Zawsze to syn mi pomaga, a nie odwrotnie. No ale może się zdarzyło, że nie może wybrać, albo co? Ale potem sobie pomyślałam, przecież syn potrzebuje ten telefon na co dzień. No więc już mi coś podpadło i pisze mi też ta osoba, żebym podała BLIK i kod. Napisałam, że nie mam BLIK-a. I koniec. I jeszcze zadzwoniłam na ten telefon trzy razy, bez echa. Trzeba uważać na takie jakieś dziwne rozmowy na telefonie, tak że to jest ważne.
Taki program to bardzo dobry pomysł, jest bardzo potrzebny, choć jako Rybnicka Rada Seniorów działamy od dawna
– dodaje Stefania Forajter.
Stefania Forajter: W tym miesiącu już zablokowałam 17 telefonów. Dosłownie. Ale ja to blokuję. Ale ludzie, którzy dostają te telefony, oni je odbierają. Jeżeli chodzi o Radę Seniorów, staramy się pomagać wszystkim, staramy się rozmawiać również na te tematy. Współpracujemy z policją, robimy panele dla seniorów w bibliotece. Rozmowy na ten temat także myślę, że będziemy to robić dalej. Spotykamy się z ludźmi z klubów w różnych w naszych dzielnicach. Chcemy to tak, żeby rzeczywiście nasi seniorzy się nie bali. Trzeba uważać. Jest to świetne, co pan prezydent razem z policją przygotowuje, ale trzeba uważać na wszystko.
Dodajmy, że jak potwierdzają policyjne statystyki, w minionym roku na terenie działania rybnickiej komendy, doszło do 25 prób oszustwa i aż 17 z nich było udanych. Tylko w pierwszym kwartale tego roku złodzieje wyłudzili pieniądze od seniorów metodą na wnuczka, policjanta, pracownika banku czy urzędnika już 11 razy a jedna z mieszkanek regionu straciła rekordowych aż 280 tysięcy złotych. Organizatorzy akcji „Seniorze! Nie oddawaj swoich PIENIĘDZY” mają nadzieję, że ich działania uchronią kolejnych seniorów przed utratą pieniędzy.
Czytaj także:
- Kolejne próby oszustwa seniorów. Tym razem w Jastrzębiu- Zdroju!
- Erotyczne oszustwa komórkowe. Uważajcie
- Oszustwa seniorów – zobacz film