Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Setka kominiarzy zjedzie do Rybnika

Facebook Twitter

III Ogólnopolska Konferencja Kominiarska ruszy w czwartek (26.09.) w Rybniku– Stodołach. "To okazja, aby przedyskutować najważniejsze dla nas sprawy"- mówi Radiu 90 mistrz kominiarski Tadeusz Kominek, z zarządu Korporacji Kominiarzy Śląskich.

Praca kominiarza zmienia się, np. w Rybniku maleje liczba kominów dymowych:

Dużo ludzi przechodzi w tej chwili na ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie z ciepłociągu. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej też już kładzie nacisk, żeby było jak najmniej dymowych kominów. 

To ze względu na smog i właśnie o zanieczyszczeniu powietrze i zmieniających się przepisach chcą dyskutować kominiarze na swoim zjeździe:

Nieczyszczony przewód kominowy wydziela więcej spalin do atmosfery, a jeżeli zapali się sadza, to jest tam temperatura w przewodzie kominowym około 1200 stopni i więcej, wtedy do atmosfery idzie bardzo dużo szkodliwych substancji, bardzo szkodliwych, więc jeżeli komin jest czyszczony regularnie, fachowo i rzetelnie, to ta niska emisja będzie się zmniejszać. Każdy kocioł powinien być dobrany do przewodu kominowego, albo są przewymiarowane- mają za dużą moc. Jeżeli budynek jest docieplony, stolarka okienna wymieniona, to wtedy moc kotła nie musi być taka jak kiedyś. Kominy się smołują, tej sadzy nie można wyczyścić zwykłymi sposobami kominiarskimi i te kominy się zapalają.

W tym roku na konferencji oprócz kominiarzy, obecni będą strażacy, samorządowcy, przedstawiciele Alarmu Smogowego także naukowcy i przedsiębiorcy.

Czytaj także:

Czad- cichy zabójca. Kominiarze apelują: nie zatykajcie kratek wentylacyjnych!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 maja 2022