Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sierpień 80: W JSW dochodzi do nierównego traktowania związków zawodowych i pracowników [FOTO]

Facebook Twitter

Dyrektorzy kopalń JSW zawarli układ z Solidarnością. Dochodzi do nierównego traktowania związków zawodowych i pracowników - mówili dziś (23.06.) związkowcy Sierpnia 80 podczas pikiety jaka odbyła się przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

jsw protest
fot arc Radia 90

W proteście wzięło udział kilkudziesięciu związkowców, wśród nich był między innymi Rafał Jedwabny przewodniczący Sierpnia 80:

Rafał Jedwabny: Pikieta dotyczy nierównego traktowania pracowników w spółce oraz nierównego traktowania związków zawodowych. Doszło do takiej dziwnej sytuacji, że dyrektorzy wraz ze związkiem Solidarność zawiązali układ. Dyrektorzy przekazują listy członków związku z innych związków jak Solidarność przewodniczącym Solidarności, emerytowanym, nie zawsze zresztą trzeźwym. Ci ludzie są wzywani do Solidarności i tam jest im przedstawiana jedyna oferta jaka może być, czyli przepiszesz się do Solidarności albo zostaniesz zwolniony. To jest sytuacja skandaliczna. (…)

Rafał Jedwabny

Związkowcy z Sierpnia 80 zwracają też uwagę na nierówne płace wśród górników na tym samym stanowisku:

Rafał Jedwabny: Tutaj na jednym stanowisku trzech tych samych pracowników może być w trzy różne sposoby wynagradzane. (…) Solidarność nie widzi problemu, my widzimy ten problem. (…)

Tymczasem Tomasz Siemieniec z zespołu komunikacji JSW uważa, że przyczyna dzisiejszej pikiety jest zupełnie inna. To protest przeciwko zwolnieniu dyscyplinarnemu wiceprzewodniczącego Sierpnia 80 za fikcyjne zjazdy pod ziemię:

Tomasz Siemieniec: Dzisiejszy protest jednego z 68 związków działających w JSW zarząd traktuje jako odpowiedź na niedawne zwolnienie dyscyplinarne wiceprzewodniczącego Sierpnia 80 w kopalni Pniówek. Został zwolniony za fikcyjne potwierdzanie zjazdów. Od 22 marca do 24 maja zanotowały służby 9 fikcyjnych zjazdów. Ponadto dyrekcja kopalni Pniówek złożyła doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracownika na rzecz JSW.

Co na to przewodniczący Sierpnia 80?

Rafał Jedwabny: W ogólne nas ta sprawa nie interesuje. Chciałbym tylko zarządowi JSW przypomnieć, że to nie kto inny jak Sierpień 80 ciągle interweniuje, że mamy ludzi na powierzchni, którzy odbijają dyskietki i nie zjeżdżają na dół. Do tej pory zarząd JSW nic w tym temacie nie zrobił. To nie jest pikieta w obronie przewodniczącego ani nikogo innego. (…)

Sierpień 80 zapowiada, że dzisiejsza (23.06.) pikieta to początek, wkrótce można spodziewać się kolejnych protestów.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj