StartKultura

Skarby z czasów rzymskich do zobaczenia w Muzeum w Wodzisławiu

Wśród eksponatów, między innymi, wiadro z czasów rzymskich. Mówi Sławomir Kulpa dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim:

Są zabytki pamiętające czasy rzymskie, a więc srebrne i brązowe monety rzymskie pochodzące od I do III wieku naszej ery. Monety bizantyjskie, mamy miecz gladius i wiadro rzymskie. Miecz został wyciągnięty z Olzy, natomiast wiadro zostało wyciągnięte z nurtu Odry. Zakonserwowaliśmy je i teraz można je pokazać.

Na wystawie prezentowane są również naczynia odnalezione podczas prowadzonych prac kanalizacyjnych na Starym Mieście. Z kolei odkryte drewniane bele na ulicy Minorytów potwierdzają początki Wodzisławia datowane na XIII wiek:

Tutaj takimi najcenniejszymi rzeczami, które udało się pozyskać jest posesja, którą zbadaliśmy i jak się okazało, drewna, które tutaj zostały odkryte pochodzą z 1260 roku, a więc z czasów lokacji miasta. Historycy bardzo często podnosili kwestię początków miasta Wodzisławia Śląskiego i w tej chwili mamy materialny dowód na to, że to drzewo zostało ścięte w tym czasie i w tym czasie postawiona była piwnica.

Wystawę „Skarby wodzisławskiego muzeum” można zwiedzać do końca stycznia. Muzeum w Wodzisławiu odwiedził ją Arkadiusz Żabka.

Zostaw komentarz