Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląscy terytorialsi podsumowali 2021 rok. Działali na wielu frontach

Facebook Twitter

W ramach walki z pandemią żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali aż 105 tysięcy wymazów, byli na wschodniej granicy, rozwozili ciepłe posiłki samotnym i potrzebującym. Terytorialsi podsumowali 2021 rok.

13.ŚBOT/ mat.prasowe

Śląscy terytorialsi w ramach „Trwałej odporności” wspierali szpitale i placówki medyczne, a także wspierali działania funkcjonariuszy Policji, mając na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i tym samym zminimalizowania ryzyka zakażenia i liczby chorych – Policja i żołnierze 13 Brygady odbyli razem prawie 20 tysięcy patroli. W związku z działaniami związanymi z pandemią, w całym roku 2021 żołnierze 13ŚBOT pobrali aż 105 tysięcy wymazów.

13.ŚBOT/ mat.prasowe

Konflikt na granicy zaangażował Straż Graniczną, Policję i Wojska Operacyjne. Podczas operacji pod kryptonimem „Silne wsparcie” żołnierze 13ŚBOT wykorzystywali bezzałogowe statki powietrzne, wystawiali patrole, posterunki obserwacyjne oraz punkty kontrolne. Wyposażeni w sprzęt termowizyjny i noktowizyjny patrolowali obszar przygraniczny i będą kontynuować podjęte działania również w nowym roku. Mimo różnych mundurów wszystkie służby łączy ta sama biało – czerwona flaga i ich wspólnym celem jest ochrona wschodniej granicy Polski i zapewnienie bezpieczeństwa ojczyźnie.

Każdy z nas wiedział na co się decyduje wypowiadając słowa Roty Przysięgi Wojskowej. Żołnierzem się jest, a nie bywa. To zaszczyt móc służyć Ojczyźnie, rodzina bardzo mnie wspiera i wie jakie to dla mnie ważne.

– mówi kpr. Karol Świerad ze 171 batalionu lekkiej piechoty w Brzegu. Lokalna społeczność codziennie pokazuje żołnierzom swoją wdzięczność za ich służbę.

13.ŚBOT/ mat.prasowe

Do śląskich terytorialsów wciąż napływa wiele kartek z podziękowaniami od dzieci, które motywują w ciężkich momentach służby.
Mimo trudnej sytuacji epidemicznej w 2021 roku odbyło się 99 szkoleń rotacyjnych, liczne szkolenia GPR K-9, która przygotowywała się do szkolenia innych brygad w kolejnym roku, a także wiele szkoleń w ramach współpracy z innymi jednostkami, między innymi z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. W poprzednim roku dzięki dziewięciu szkoleniom podstawowym i wyrównawczym zwiększył się stan osobowy 13 Brygady – obecnie służy w niej 1505 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W przeciągu minionego roku terytorialsi z 13ŚBOT wspierali lokalną społeczność przez współpracę m. in. z fundacją „Wolne Miejsce”. Dzięki ich zaangażowaniu w Wielkanoc oraz Wigilię samotni i biedni mieszkańcy Śląsko – Zagłębiowskiej Metropolii otrzymali ciepły posiłek.

Co roku chętnie włączamy się w tą akcję, by dać trochę ciepła każdemu potrzebującemu. Taka właśnie jest nasza misja, pomoc lokalnej społeczności

– mówi Anna Bargiel, koordynator przedsięwzięcia z ramienia 13ŚBOT. Żołnierze nie zapominali również o dzieleniu się sobą w dosłownym tego słowa znaczeniu – w 2021 roku oddali ponad 700l krwi.

13.ŚBOT/ mat.prasowe

Jednym z najważniejszych wydarzeń w 2021 roku było wręczenie Sztandaru Wojskowego. Sztandar jest widocznym znakiem Państwa Polskiego, symbolem najwyższych wartości ducha i ciała, których Polska Wymaga od swoich obywateli. Sztandar Wojskowy spaja najwyższe wartości żołnierzy i nadaje służbie wojskowej najgłębszy obywatelski i patriotyczny wymiar. Niedługo potem, na ręce Dowódcy – płk. Tomasza Białasa została także wręczona Chorągiew Wojska Polskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj