Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląska kolekcja sztuki współczesnej

Facebook Twitter

Wernisaż, koncert i spotkanie autorskie. Tak zapowiada się piątkowy (14.03.) Wieczór Sztuk w Domu Kultury Chwałowice. Początek o 18.00. Wstęp jest wolny.

W programie:

Galeria Kolumnowa:

  • Wernisaż wystawy „Śląska kolekcja sztuki współczesnej – dzieła wybrane”
  • Koncert autorski Duetu PIEPRZYK: Hanna Kaczmarek i Zbigniew Dobrzyński
  • Spotkanie autorskie z Reginą Sobik

Galeria Fotografii DeKa:

  • Finisaż wystawy fotografii Uli Strąk pt. „UKRAINA (MÓJ) PORTRET”.

Galeria Drugiego Planu:

  • Finisaż wystawy fotografii Anny Nicto Stanik pt. „POZAHORYZONTALNE”.

ŚLĄSKA KOLEKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ gromadzona w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu” została powołana do życia z dniem 14 marca 2005 roku podczas uroczystości inauguracji programu w regionie śląskim przez Fundację dla Śląska, która powstała, by chronić dziedzictwo kulturowe tej ziemi, tworzyć pozytywny obraz Śląska i jego mieszkańców w środowiskach opiniotwórczych w kraju i za granicą. Ta największa w kraju kolekcja posiada ponad 400 dzieł 100 wybitnych polskich artystów. Obecnie nominalna wartość zakupionych i darowanych przez artystów dzieł wynosi ponad dwa miliony złotych. Śląska kolekcja uznawana jest za bardzo interesującą pod względem koncepcji gromadzenia prac.

PIEPRZYK – duet gitarowo – wokalny: Hanna Kaczmarek (śpiew, gitara), Zbigniew Dobrzyński (gitara, śpiew), który początek swego istnienia datuje na rok 2010 (debiut w czerwcu 2010 r. podczas III Konkursu Piosenki Poetyckiej Sowa w Rybniku). W listopadzie 2012 za sprawą Łukasza Adamczyka (instrumenty klawiszowe) zespół rozrósł się i przekształcił w trio, by po 9 miesiącach powrócić do korzeni – skromniejszego brzmienia w dwuosobowym składzie. Gramy piosenkę prawie poetycką, choć częściej jest to piosenka prozaiczna – prosta, lecz nie prostacka… właściwie to taka śpiewana proza życia. Chętnie okraszamy ją bluesem i poczuciem humoru. Nie stronimy przy tym także od innych przypraw – mówią o swojej twórczości artyści.

REGINA SOBIK – w swoich utworach podejmuje tematy dla dorosłych i dzieci. Jest laureatką wielu konkursów w tym gwarowych. Pisze teksty piosenek, z czego najbardziej znana to piosenka Łzy św. Barbary. Najbardziej ceni sobie jednak 2 miejsce na festiwalu Mound and Mount Kościuszko Festival za tekst piosenki o P.E. Strzeleckim oraz w festiwalu K”Ozzie Fest za tekst piosenki „Hymn dla Zwycięzcy” w Australii. Wydała 2 tomiki wierszy i płytkę z bajkami dla dzieci. Jej utwory drukowano w „Almanachach Literackich” oraz w „Poradniku dla Nauczycieli”.

WYSTAWA UKRAINA (MÓJ) PORTRET

Fotografie powstałe w ramach cyklu „Ukraina. (mój) portret” nie są obrazowaniem jakiegoś konkretnego miejsca czy czasu, raczej próbą zatopienia się w stan ducha, mentalność i klimat, jaki autorka zna z podróży w tamte strony. Portrety ludzi, miejsc i rzeczy z pozoru zlewają się w szarą, przytłaczającą, jednorodną bryłę bezsilności. Jednak spod warstwy zniechęcenia i smutku przebija się bezustanna walka – balansowanie między próbą pogodzenia się z rzeczywistością a upartą walką o swoją godność i zbudowanie (czasem na „zachodnią” modłę, czasem po swojemu) lepszego świata.

Ula Strąk – Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej, Socjologię Reklamy i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Śląskim i Projektowanie Komunikacji w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Miłość do fotografii okazała się jednak najsilniejsza i obecnie pracuje jako fotograf.

WYSTAWA POZAHORYZONTALNE

Jechaliśmy wszyscy w kierunku zony. Ktoś powiedział, że widzi Oko Moskwy, ale było za daleko i wyglądało jak smuga na szybie.

Anna Nicto Stanik – autorka, absolwentka, couchsurferka, zainteresowana chodzeniem po powierzchniach pionowych. Z wykształcenia literaturoznawczyni, ograniczona do tych tam na dole po lewej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj